vijesti

Objavljeno: 04.02.2012
Polovinom februara

Otvaranje pitanja amandmana na Ustav RS-a

Foto:screenshoot Youtube
Polovinom ovog mjeseca ponovo će biti otvorena rasprava o amandmanima na Ustav Republike Srpske (RS), u kojem i danas zvanično stoji da je Sarajevo glavni grad tog bh. entiteta, ali ostala je i smrtna kazna, te još neki već uveliko prevaziđeni članovi.

Predsjednik Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS Mujo Hadžiomerović potvrdio je Feni da su s predsjedavajućim Vijeća naroda RS-a Momirom Malićem dogovorili da se sredinom februara pitanje promjene Ustava RS-a ponovo razmatra.

„Dali smo te amandmane pravnim ekspertima da ih i oni razmotre“, kazao je Hadžiomerović i potvrdio da su u bošnjačkom klubu spremni na razgovore o ustavnim amandmanima, jer to pitanje treba okončati.

On kaže da se u RS-u često može čuti kako se ne želi unitarna BiH, ali da i on ne želi ni unitarnu BiH ni unitarnu RS.

„Hoćemo da se čuje i naš glas, ako nam to već Ustav RS omogućava, i to njegov osnovi član, da su u RS-u ravnopravni svi konstitutuvni narodi i građani“, naglasio je Hadžiomerović u izjavi Feni.

U “paketu” amandmana na Ustav RS-a za Klub Bošnjaka Vijeća naroda RS-a je od ranije bio sporan onaj koji govori o Banjoj Luci kao glavnom gradu, jer nije prihvaćen njihov zahtjev da bude dodat i član koji govori i o zastupljenosti konstitutivnih naroda u organima vlasti u tom gradu.

Za bošnjački Klub nije sporno pitanje glavnog grada u RS-u, nego organizacije gradske skupštine, te je prethodni saziv tražio da se to riješi na način da se precizno odredi zastupljenost najmanje 20 posto svih konstitutivnih naroda u tim organima vlasti ili onako kako je predviđeno po popisu iz 1991. godine.

O amandmanima nije bilo moguće pojedinačno se izjašnjavati u Vijeću naroda budući da su u Narodnoj skupštini RS-a usvojeni u paketu još prije više od tri godine, ali bez saglasnosti svih klubova u Vijeću naroda RS-a oni nisu mogli stupiti na snagu.

Riječ je o amandmanima kojima se, između ostalog, ukida smrtna kazna, ali i Banja Luka ustavno promovira u glavni grad RS-a. Jedan broj njih odnosi se i na ljudska prava i slobode, usklađivanje s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama i s Konvencijom o pravima djeteta, zatim se regulira oblast koja se odnosi na lokalnu samoupravu i prijenos nadležnosti s entiteta na nivo BiH, jer to u postojećem Ustavu nije bilo regulirano.

Kroz izmjenu ili dopunu ukupno 29 članova u sedam poglavlja entitetskog Ustava trebalo bi da se mijenjaju i odredbe koje govore o susjedima BiH, odnosno briše se sintagma SR Jugoslavija i dodaje Srbija s kojom RS ima specijalne i paralelne veze.

Predsjednik Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS Mujo Hadžiomerović također iznosi i primjedbu na činjenicu da zakone u RS-u dobiju već pripremljene, odnosno predstavnici tog naroda ne učestvuju u njihovoj izradi niti konsultacijama.

„A kada reagiramo na neka rješenja onda nas u RS-u optužuju za zloupotrebe i opstrukcije, što nije tačno. Jednostavno se smatramo pozitivnim korektivnim faktorom i želimo da učestvujemo na dobrobit svih naroda na cijelom prostoru BiH“, zaključio je Hadžiomerović u izjavi za Fenu.

(Fena)

Komentariši članak


Komentari ( 0 )
Trenutno nema odobrenih komentara za ovaj članak!
Copyright © 2012 Source d.o.o. KontaktArhiva Cjenovnik Oglašavanja
Svi foto i video sadržaji su predhodno javno objavljeni putem Youtuba ili ostalih internet medija. Ako bilo koji sadržaj objavljen sa naše strane krši Vaša autorska prava molimo da nam javite na redakcija@source.ba radi uklanjanja sadržaja.
All photo and video content as previously publicly disclosed through YouTube or other Internet media. If any content posted by us infringes your copyright, please let us know at redakcija@source.ba to remove content.