27.5.2016. 11:38
0
"U nama nema mržnje, ona bi učinila da smo slični onima od kojih se želimo razlikovati"
Na današnji dan prije 24 godine u ulicu Ferhadija u centru Sarajeva, usljed rasprskavajućeg djejstva minobacačke granate ispaljene s agresorskih položaja ubijeno je 26, a teže i lakše ranjeno 108 građana dok su čekali u redu za hljeb.

Toga dana ubijeni su: Nedžad Abdija, Ismet Ašćerić, Ruždija Bektešević, Snježana Biloš, Predrag Bogdanović, Vladimir Bogunović, Vasva Čengić, Gordana Čeklić, Mirsad Fazlagić, Emina Karamustafić, Mediha Omerović, Bahrija Pilav, Mila Ruždić, Mile Ružić, Hatidža Salić, Galib Sinotić, Abdulah Sarajlić, Sulejman Sarajlić, Sreten Stamenović, Srećko Šiklić, Božica Trajeri – Pataki, Vlatko Tanacković, Srećko Tanasković, Tamara Vejzagić – Kostić, Jusuf Vladović i Izudin Zukić ubijeni su 27.5.1992. čekajući hljeb u redu na jednom od posljednjih mjesta gdje se on mogao kupiti.

Povodom godišnjice masakra u ulici Ferhadija delegacije Kantona Sarajevo, Grada Sarajevo, Općine Centar, Unije civilnih žrtava i Udruženje roditelja ubijene djece Sarajeva, kantonalni odbor SDA, građani, položili su cvijeće, te učenjem Fatihe i minutom šutnje odali počast ubijenima.

Premijer KS-a Elmedin Konaković i predsjedavajuća Skupštine KS-a Ana Babić su u izjavi za medije naglasili da se žrtve nikada ne smiju zaboraviti, iako je sjećanje na ubijene, ranjene, vrlo bolno, ali da se prošlost nikada ne smije zaboraviti, jer mlađi naraštaji treba da znaju istinu.

Predsjednica Udruženja civilnih žrtava rata KS-a  Senida Karović je u prigodnom obraćanju podsjetila da su građani Sarajeva bili svakodnevna meta granata, snajpera, „barbara s brda“, a danas su simbol hrabrosti i ponosa, simbol pravde i nade da zlo nikad ne može pobijediti dobro.

Dodala je da je svjedok tome i ulica Ferhadija, ulica prkosa, u kojoj je počinjen stravičan zločin prema nedužnim civilima koji je bez presedana u historiji i toliko je velik da je svaki pokušaj njegovog minimiziranja sramotan.

Ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljene osobe i izbjeglice Amela Dautbegović  je rekla da se treba sjećati ubijenih, kao opomena živima ,“ dužni smo to žrtvama i obavezni smo da s pijetetom njegujemo uspomene na njih“.

- Ali u nama nema mržnje niti osvete, mržnja i osveta bi nas učinile sličnim onima od kojih se želimo razlikovati. Kao civilizirani ljudi, a mi smo u najvećim iskušenjima pokazali da to jesmo, pamtimo, sjećajmo se naših žrtava i tražimo pravdu – rekla je Dautbegović.

Tokom opsade Sarajeva koja je trajala 1.425 dana, ubijeno je 11.541 civila. Zvanično je opsada okončana u februaru 1996. godine.

(Fena)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.