24.12.2017. 20:15
0
"Zagovarači Dejtona 2 žele krizu u BiH"
Predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić izjavio je danas da je neprihvatljivo da se govori o Dejtonu 2 i da ljudi koji govore o tome ustvari žele da nastane kriza u BiH.

"Apsolutno je neprihvatljivo da govorimo o Dejtonu dva, Dejtonu tri ili bilo kakvom drugom Dejtonu. Treba da se posvetimo i provedemo dosljedno sve ono što piše u okviru Dejtona", rekao je Đokić novinarima u Banjaluci.

Đokić smatra da je temeljni Dejtonski sporazum dao jasan okvir kako se BiH može uspostaviti, kako se u njoj mogu graditi odnosi i kako se može obezbijediti trajna stabilnost i sigurnost, kako za svaki narod, tako za oba entiteta i za svakog građanina BiH.

"Ta priča o Dejtonu dva je ustvari samo želja da ovdje nastane kriza. Oni koji se za to zalažu žele krizu i žele goru BiH nego što je danas imamo sa svim njenim problemima", ocijenio je Đokić.

On kaže da je Dejton otvorio mnogo mogućnosti - da BiH može ekonomski jačati, da se može razvijati bolja saradnju sa drugim zemljama u regionu i u svijetu, da se može učiniti boljim život građana, i Srba i Bošnjaka i Hrvata.

"Ipak treba imati u vidu da je nakon više od 20 godina primjene Dejtona u ovoj zemlji došlo do velikog napretka i razvoja. Neka svako pogleda kako smo izgledali 1996. i kako izgledamo 20 godina poslije", rekao je Đokić.

On je istakao da je mnogo pozitivnih i dobrih promjena, a moglo bi biti i mnogo bolje i više da je za to bilo dovoljno volje.

"Republika Srpska je bila odgovoran činilac primjene Dejtona i to radimo i danas. U tom smislu se ništa ne treba mijenjati. Trebamo se naviknuti da je BiH decentralizovana, ali istovremeno slobodna država tri naroda i dva entiteta", rekao je Đokić.

Kongresmen američke savezne države Ohio Michael Turner obratio se prije tri dana u američkom kongresu i izrazio svoju bojazan da je mir uspostavljen Dejtonskim sporazumom u opasnosti.

"Ustao sam danas ovdje kako bih odao počast dvije stvari iz historije Dejtona u Ohiju. Kao prvo, prošle sedmice je obilježena 22. godišnjica Dejtonskog mirovnog sporazuma. Dejtonski mirovni sporazum je doveo do kraja godine krvoprolića i stvorio okvir za dugotrajni mir u Bosni i Hercegovini. Ja sam služio kao gradonačelnik Dejtona tokom potpisivanja sporazuma i svjedočio da američka diplomatija može okupiti protivnike oko pregovaračkog stola. Nedavno, međutim, bojim se da je mir stvoren u Dejtonu u opasnosti. Sada je kritično vrijeme za regiju. Ove sedmice sam pisao državnom sekretaru Rexu Tillersonu potičući ga da bude domaćin Dejtonskog mirovnog sporazuma II. Sjedinjene Države imaju obavezu voditi i podupirati mir koji smo stvorili 1995.", kazao je kongresmen Turner, piše N1.

(Amila Alijagić)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.