13.2.2020. 11:52
0
Pred vlastima BiH puno posla kako bi osigurali kandidatski status za članstvo u EU
U Bijeljini je održan sastanak na visokom nivou o srednjoročnim socioekonomskim reformama kojem su prisustvovali predstavnici EU, međunarodne zajednice te politički predstavnici iz BiH.

Sastanku su također prisustvovali predstavnici donatora i međunarodnih finansijskih institucija, uključujući predstavnike ambasada Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke te Međunarodnog monetarnog fonda, Svjetske banke, Evropske investicijske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj i Međunarodne finansijske korporacije (IFC).

Domaće vlasti su podsjetile na težnju zemlje da osigura kandidatski status za članstvo u EU i ponovile svoju opredijeljenost da izrade i provedu politike za rješavanje ključnih socioekonomskih izazova s kojima se suočava BiH i njeni građani, a u skladu sa zahtjevima iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU;

U skladu sa zaključcima Vijeća EU o BiH iz decembra 2019. godine, predstavnik Evropske unije je ponovio nedvosmislenu posvećenost perspektivi Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji i to kao
jedinstvene, nedjeljive i suverene zemlje.

Učesnici su potvrdili da dokument naziva „Zajedničke socioekonomske reforme za period 2019. do 2022. godine‟, koji su entitetske vlade usvojile 10. oktobra 2019. godine, a Vijeće ministara 30. januara 2020. godine pod nazivom „Socioekonomske reforme u Bosni i Hercegovini za period 2020. do 2022. godine“, predstavlja važan plan za rješavanje ključnih socioekonomskih izazova s kojima se BiH suočava.

"Domaće vlasti su se usaglasile da nadopune akcione planove za provedbu socioekonomskih reformi, koje su već usvojili svi nivoi vlastisa ključnim kratkoročnim socioekonomskim prioritetima sadržanim u Prilogu ovog dokumenta. Navedeni prioriteti proističu iz Mišljenja Evropske komisije, pratećeg Analitičkog izvještaja te Zajedničkih zaključaka ekonomskog i finansijskog dijaloga. Premda je svaki nivo vlasti odgovoran za provedbu mjera iz svoje nadležnosti, domaće vlasti su ponovile svoje opredjeljenje za unapređenje koordinacije i saradnje različitih nivoa vlasti, prepoznajući međusobnu povezanost privrednih aktivnosti u cijeloj zemlji. Navedeno će između ostalog obuhvatiti unapređenje Programa ekonomskih reformi radi predstavljanja jednog dosljednog i konsolidovanog dokumenta sa analizom i politikama za cijelu zemlju."

Evropska unija, vodeći donatori i međunarodne finansijske institucije još jednom su potvrdili svoju opredijeljenost da podrže proces reformi kroz bespovratna sredstva, zajmove i tehničku pomoć, a na temelju mjerila za praćenje provedbe reformi, koja će se naknadno usaglasiti.

U svjetlu predstojećeg samita EU i zemalja Zapadnog Balkana u Zagrebu, 7. maja 2020. godine, učesnici su dogovorili ponovni sastanak u sličnom formatu za dva mjeseca, u cilju razmatranja toka procesa i usvajanja sveobuhvatnih akcionih planova za provedu socioekonomskih reformi.

BiH ima pred sobom zadatak rješavanja ključnih preporuka iz Mišljenja EK o zahtjevu Bosne i Hercegovine (BiH) za članstvo u Evropskoj uniji (EU), pratećeg Analitičkog izvještaja i Zajedničkih zaključaka o Ekonomskom i finansijskom dijalogu (svi objavljeni u maju 2019. godine). Šezdeset šest prioriteta su grupisani u trinaest oblasti u okviru sljedećih devet kriterijuma:

1. Ekonomsko upravljanje
2. Jedinstveni ekonomski prostor i poslovno okruženje
3. Liberalizacija trgovine
4. Efikasnost, efektivnost i transparentnost javnog sektora
5. Finansijski sektor i monetarna politika
6. Obrazovanje, istraživanje i razvoj, i inovacije
7. Energija i transport
8. Socijalna politika i zapošljavanje
9. Životna sredina i klimatske promjene


(Patria)

BiHEU
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.