3.6.2021. 14:32
0
Džindić: Vlada je Uredbom težila da pomogne privrednim društvima
Poslodavci, dakle, nisu smjeli otpuštati radnike, rekao je Džindić.

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić izjavio je na pres-konferenciji tokom sjednice Vlade Federacije BiH u Sarajevu da je Vlada danas još tumačila član 5, stav 4. odgovarajuće njene uredbe o interventnim mjerama za podršku ugroženim sektorima privrede u uvjetima pandemije te je na sjednici objašnjeno da korisnici finansijske pomoći nisu mogli smanjivati broj radnika u periodu do 31. 12. 2020. godine u odnosu na broj zaposlenih na dan 30. septembra 2020.


"U slučaju smrti, prijevremenog isteka ugovora o djelu ili ugovora na neodređeno vrijeme, to se ne može primjenjivati, dakle, to ne možemo razmatrati" kazao je također.

Naime, tematski dio današnje sjednice Vlade bio je posvećen izvještajima o finansijskoj reviziji četiri Vladina ministarstva, među kojima je i Ministarstvo iz Džindićevog resora.

"Kad se referišemo u odnosu na na član 5, stav 4 i izvještaj Ureda za reviziju u kojem se poziva na 30. septembar 2019. kao referentni datum, ja sam i na sjednici Vlade rekao – zašto nije uzet neki drugi datum ili neka druga godina u odnosu na referentnu; kakav kriterij je Ured za reviziju primijenio kada je uzeo 30.09.2019.? Gdje to piše? Uredba je jasno propisala termine i pravila a gospodin Nekić je čak sinoć na Federalnoj TV izjavio da su ministarstva jasno postupila po Uredbi, ali - da Uredba nije dobra. Dakle, mi smo kompletno uradili posao u skladu s Uredbom"kazao je između ostalog Džindić.

Govoreći o efektima te uredbe, on podsjeća da je pandemija 2020. u startu pokosila privredna društva; da je došlo do masovnih otpuštanja radnika, a da sve što je učinila Vlada, zajedno s revidirana četiri ministarstva, bilo je u cilju  zaustavljanja otpuštanja radnika i zatvaranja privrednih društava.

Vlada je Uredbom, svojim akcijama i mjerama, težila da pomogne privrednim društvima da se zaustavi otpuštanje zaposlenih i poveća konkurentnost izvozno orijentiranih privrednih društava koja su u tom trenutku bila najviše i pogođena.

Po Džindićevoj daljnoj izjavi, efekat Uredbe, inače urađene na maksimalno korektan i transparentan način, jeste novo zapošljavanje 1.300 radnika u periodu 30. septembar - 31. decembar 2020.  

U tom terminu, 223 radnika su jednostrano prekinuli ugovore  - ili je istekao ugovor o djelu ili ugovor na neodređeno vrijeme ili su našli novi posao. Dakle, po ministrovim riječima, nijedan ugovor nije prekinut od poslodavca.

"Prirodno je da je dosta ljudi i u tom periodu otišlo u penziju, neki su i preselili, dakle, to je prirodni proces i ne možemo uticati na to, pa smo to i kroz naš izvještaj koji je na 600 stranica prezentiran Vladi Federacije i jednoglasno usvojen, obrazložili - dakle, nijedan radnik u posmatranom periodu nije dobio otkaz od poslodavca, što je ispoštovano".

388 privrednih subjekata je dobilo pomoć kroz ovu uredbu, što se tiče mog resornog ministarstva; zaustavljeni su daljnje otpuštanje radnika i negativan trend zatvaranja privrednih društava. Indistrijska proizvodnja ima pozitivan trend poslije primjene Uredbe i do današnjeg dana. Nikad nije bila bolja. Žao mi je što to nije konstatovano kroz ovaj izvještaj, žao mi je što se pojedine stvari jednostrano prikazuju, prvo u medijima, zatim ministarstvima jer smo mi izvještaj dobili nakon medija - potcrtao je Džindić.

Po njegovom mišljenju, osnov za revizorsku ocjenu 's rezervom' koju je dobilo ministarstvo na čijem je on čelu jeste problematika uvezivanja staža radnicima.

Citirajući iz izvještaja Ureda za reviziju da Ministarstvo nije zatražilo od Federalnog zavoda PIO povrat sredstava na račun trezora, Džindić dodaje da je Ministarstvo, naprotiv, slalo desetak dopisa Zavodu sa zahtjevom za doznačavanje novca i vraćanje nazad u budžet.

Šta je trebalo Ministarstvo drugo da uradi? Dakle, piše (u izvještaju Ureda za reviziju) da Ministarstvo nije zatražilo povrat sredstava a Ministarstvo ima dokumente da jeste.  

Dakle, efekat izvještaja (revizorskog) je postignut – osramoćivanje četiri ministarstva i četiri ministra te javno izrugivanje odluka Vlade i pomoći koja je transparentno podijeljena - rekao je također Džindić na pres-konferenciji.

Ali Vlada neće stati već će ponovno poduzimati navedene aktivnosti, dodao je, te pokazati da je jedna od najsposobnijih Vlada Federacije BiH otkad Federacija postoji.

 

(FENA)


0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.