13.7.2017. 17:50
0
Kada je pravo vrijeme za uključivanje djeteta u kućne poslove?
Mnogi roditelji ne žele svoju djecu opterećivati poslovima u kući, ali za njih nikada nije prerano. Naime, oni su važan dio razvoja djeteta jer se kroz njih dijete uči brinuti samo za sebe, dobija osjećaj odgovornosti i brže shvata značenje riječi obaveza. Učestvuje li vaš mališan u poslovima puno će mu lakše biti savladati i školske obaveze pa će se osjećati kao aktivan i koristan član porodice.

Upravo zbog toga većina stručnjaka ne preporučuje nagrađivanje djece koja pomažu u kući jer je to odgovornost koju dijele svi ukućani. Ipak, neće škoditi ako ga ponekad nagradite. Kad uspješno obavi novi zadatak, osim riječi pohvale, iznenadite ga malom igračkom ili omiljenim slatkišom.

Pravo vrijeme

Stručnjaci smatraju da su djeca od dvije godine potpuno sposobna za prve radne zadatke laganog intenziteta, a kakve dužnosti možete davati svom djetetu zavisi i od njegovog ličnog interesa. Djetetove zadatke možete podijeliti u tri grupe:

LIČNI ZADACI – oni pomoću kojih će naučiti da brinu za sebe.

KUĆNI ZADACI – oni koji će ga naučiti da je aktivan član porodice.

ZAJEDNIČKI ZADACI – aktivnosti koje će mu pomoći da nauči neku vještinu dok vama pravi društvo.

Počnite s jednim ili dva lična i jednim kućnim poslom dnevno. Uvijek pokažite djetetu kako bi posao trebalo da bude obavljen i odvojite malo vremena da vježbate s njim. Kako bi se lakše snalazilo, možete mu na zid zalijepiti podsjetnik s objašnjenjem zadataka (za djecu koja još ne čitaju ih nacrtajte). Te će dužnosti ubrzo postati rutina, a vi pratite djetetovo napredovanje i s vremenom mu dajte više obaveza.

U dobi od tri godine dijete je spremno samo da uradi sljedeće lične zadatke: odabrati odjeću, obući se, pospremiti igračke, složiti knjige na policu. Od kućnih poslova djetetu ove dobi možete dati da nahrani kućnog ljubimca i da vam iz druge prostorije donese neki predmet koji je lagan i siguran. Zajedno možete postaviti sto za ručanje.

Kako kućne poslove učiniti zabavnima?

Uz male trikove pospremanje i čišćenje možete pretvoriti u zabavu u kojoj će vam vrijeme brzo proći, a vi i vaš mališan nećete ni primijetiti koliko ste posla obavili. Stavite plesnu muziku i u veselom ritmu primite se čišćenja. Dajte djetetu krpu za brisanje prašine i recite mu: “Da vidimo možeš li obrisati prašinu s ovih polica do kraja pjesme.” Svako se malo odmorite i nakratko zaplešite. Takmičite se s djetetom ko će prije počistiti sto nakon doručka. Nakon nekoliko jutara pustite mu da pobijedi i recite: “Kako si brz! Želim da ti od sada budeš zadužen za čišćenje stola svako jutro.” Znajući da najbolje obavlja određeni zadatak dijete će dobiti osjećaj važnosti i sigurnosti.

U nastavku vam donosimo tablicu preporučenih kućnih poslova za djecu od dvije do 12 godina.

DJECA OD 2 DO 3 GODINE: pospremanje igračaka, brisanje i postavljanje kuhinjskog stola.

DJECA OD 4 DO 5 GODINA: pospremanje kreveta, čišćenje malih površina, slaganje opranih peškira ili drugog veša.

DJECA OD 6 DO 7 GODINA: brisanje prašine s malih površina, čišćenje WC školjke.

DJECA OD 8 DO 9 GODINA: učestvovanje u pripremi obroka, usisavanje malih površina, pražnjenje kante za smeće.

DJECA OD 10 DO 12 GODINA: punjenje i pražnjenje mašine za veš, spremanje malih obroka, presađivanje cvijeća.

(Alen Avdić)

 
0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.