5.4.2024. 19:48
0
Nove paprene cijene u BiH: Poskupljuje meso, kilogram sirove janjetine 30 KM
Iako se sve rjeđe može pronaći u mesnicama, a mnogi građani je zbog cijene ne mogu priuštiti, ipak, potražnja za domaćom janjetinom u mesnicama je posebno izražena pred vjerske praznike, piše Dnevni avaz.

Međutim, cijena tog mesa, koje je za mnoge delicija, nikad nije bila viša, pa su brojni građani šokirani činjenicom da se janjetina u pojedinim mesnicama ovih dana prodavala po cijeni od čak 30 KM po kilogramu! Prije dvije godine cijena tog mesa je bila dvostruko niža.

Uvoz mesa

Domaći uzgajivači janjetinu prodaju po cijeni između 23 i 25 KM po kilogramu, a, kako su nam kazali, brojni faktori utječu na takve cijene. Ovih dana je bila veća potražnja za mladom janjetinom zbog Uskrsa, a sada je to uoči Ramazanskog bajrama.

- Što se tiče domaćeg tržišta, nažalost, mladih janjadi skoro da nema, a prošlogodišnjih nikako. Poznata je činjenica da BiH dosta ovisi u uvozu mesa, gdje se, vjerovatno, bilježe stalna poskupljenja, a što se tiče nas, domaćih proizvođača, sve nas je manje. U posljednje vrijeme, konkretno u Konjicu, znatno je smanjen broj stada ovaca, tako da i to prilično diktira cijenu. Situacija nije dobra, gasi se proizvodnja, uprkos poticajima, ljudi se ne žele baviti stočarstvom - kaže nam Sedin Maksumić iz „Ekoprodukt“ Borci.

Građani BiH se inače sve teže nose s gotovo stalnim rastom cijena hrane, a meso za mnoge postaje luksuz. U nepunih pola godine cijene junetine i teletine su porasle u prosjeku za 2 KM. Tako juneći but po kilogramu košta 23 KM, rebra su 12 KM, dok je plećka 19 KM. Kilogram telećeg buta košta 28 KM, vrata 16 KM, a mljevenog mesa između 14 i 15 KM.

Stočna hrana

Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku (FZS) koji se odnose na brojno stanje stoke i stočnu proizvodnju u prethodnoj godini, porast se bilježi kod goveda za 1,7 posto, konja za 0,1 posto, peradi za 3,5 posto i košnica pčela za 3,2 posto u odnosu na 2022. godinu. Smanjenje brojnog stanja je zabilježeno kod ovaca za 2 posto, svinja za 0,9 posto, koza za 1,5 posto i kunića za 6,1 posto.

- U okviru stočne proizvodnje, u odnosu na prethodnu godinu, zabilježen je pad proizvodnje kravljeg mlijeka za 3,2 posto, ovčijeg mlijeka za 2,1 posto, kozijeg mlijeka za 0,3 posto, proizvodnje neprane vune za 3,7 posto, jaja za 1,9 posto i proizvodnje meda za 17,9 posto - podaci su FZS-a.

Papreno skupo pečenje

Zbog dramatičnog rasta cijene janjetine pečenje ovog mesa u restoranima, također, dostiže rekordne iznose. Tako je već neko vrijeme u većini restorana janjeće pečenje od 60 do 65 KM, a u pojedinima se ta cifra penje i na 75 KM!

(Sead M.)

0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.