Istraživanje Reutersa u četvrtak pokazuje da je septembarska proizvodnja nafte iz OPEC-a pala na najnižu tačku ove godine, na 26,14 miliona barela dnevno, što je pad od gotovo 400.000 bpd u odnosu na prethodni mjesec, prvenstveno zbog poremećaja u Libiji.
U augustu je OPEC proizvodio 390.000 bpd više nego u rujnu, prema Reutersovoj anketi, od čega je Libija činila oko 300.000 bpd od toga, a Nigerija odgovorna za 40.000 bpd, dok je Irak nastavio proizvoditi s 90.000 bpd iznad kvote.
"OPEC je osiguravao oko 130.000 bpd više od impliciranog cilja za devet članica obuhvaćenih sporazumima o smanjenju opskrbe, pri čemu Irak još uvijek čini najveći dio viška", prema Reutersovoj anketi. Ratna djelovanja na Bliskom istoku za sada su podigla cijenu nafte za oko 5%, tako da se Brentom trguje po 77,62 USD/bl, a WTI je na 73,71 USD/bl.
Tržišta strahuju od udara na iransku naftnu infrastrukturu. Smatra se da OPEC+ ima dovoljno ekstra kapaciteta da kompenzira kompletnu proizvodnju Irana koji osigurava 3% dnevne proizvodnje nafte globalno. Saudijska Arabija i UAE lako mogu povećati proizvodnju povećanjem proizvodnih kapaciteta.
Ranije u četvrtak, libijski ministar nafte Khalifa Abdul Sadiq rekao je za Bloomberg da će se proizvodnja nafte u zemlji nastaviti nakon više od mjesec dana obustave, zbog sukoba suparničke vlade oko toga tko će voditi Središnju banku, koja kontrolira prihode zemlje od nafte.
Završetak ove libijske krize dovest će do povratka nekoliko stotina tisuća barela sirove nafte dnevno na tržište, koje trenutno strahuje od šoka ponude s Bliskog istoka na rubu sveopćeg rata.
(Erna H.)