8.7.2021. 10:45
0
Čak osmorica sudija nisu vidjeli sporni detalj: Nepostojećem penalu Engleske prethodio skandal koji su svi vidjeli osim sudija
Engleska se sinoć plasirala u finale pobjedom protiv Danske nakon produžetaka. Rezultat je na kraju bio 2:1.

Englezi su na Wembleyu bili bolji rival i na kraju su zasluženo prošli, ali način na koji su to uradili zaista ostavlja veliku mrlju.

U 103. minuti dosuđen je sramotan penal za Englesku nakon pada Sterlinga u kaznenom prostoru. Dojam je da je napadač Manchester Cityja prelagano pao, a glavni sudija Makkelie nije previše razmišljao i pokazao je na bijelu tačku.



Inače, samom penalu je prethodio novi skandal pošto su u toku akcije bile dvije lopte na terenu, pa je prema pravilima fudbalske igre utakmica trebala biti zaustavljena.

Međutim, čak osmorica sudija koji su bili registrovani i na utakmici nisu tu uspjeli primjetit ili nisu htjeli da primjete.



Selektor Danske obavijestio četvrtog suca o situaciji, on nije reagovao

Naravno, dvije lopte u kadru, neposredno jedna pored druge u opasnom napadu Engleske u produžecima nisu mogle promaći gledateljima utakmice, ali selektor Danske otkrio je da je o tome obavijestio četvrtog suca, koji pak nije o tome obavijestio glavnog. Jasno je da na pojavu druge lopte na terenu nije reagovao ni pomoćni sudac s te desne strane terena iako je bio u neposrednoj blizini.

"Par sekundi prije nego što je Sterling simulirao penal, neposredno prije nego što će ući u kazneni prostor, s loptom je prošao odmah pokraj još jedne lopte na terenu. Vidio sam to i odmah rekao četvrtom sucu da su na terenu dvije lopte, ali on nije reagirao ni prenio to glavnom", ogorčen je bio danski selektor Kasper Hjulmand nakon poraza od Engleske (1:2) u polufinalu Eura do kojeg je došlo nepostojećim penalom.

Šta kažu pravila?

Peti zakon IFAB-a, koji uređuje fudbalska pravila, objašnjava situaciju kao što je ova. U slučaju da se na terenu nalazi druga fudbalska lopta, osim one kojom se utakmica u tom trenutku igra, sudac može prekinuti meč, ali također može pustiti da se igra nastavi u skladu sa njegovom interpretacijom situacije, što dovodi do poglavlja zakona zvanog "Vanjski utjecaji na igru".
U njemu se specificira: "Sudac mora prekinuti igru te je restartati podbacivanjem lopte samo ako je druga lopta na terenu utjecala na igru."

Što se tiče druge opcije, a ona je primjenjiva na situaciju na utakmici Engleske i Danske, u pravilima piše: "Sudac treba dopustiti nastavak igre ako druga lopta na terenu nije utjecala na igru, ali i osigurati da se druga lopta što prije makne s terena."

Nizozemac Danny Makkelie je dakle presudio da druga lopta nije utjecala na igru. Dopustio je nastavak akcije Engleske prije nego što joj je poklonio penal. 

Novinar: Ajdin Balićevac
0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.