23.04.2025 17:05
0
Bogunić: Sudovi i tužilaštva neće biti alat u rukama bilo koga
FOTO: VSTV
Godišnja konferencija predsjednika sudova u Bosni i Hercegovini održana je 23. aprila 2025. godine u Neumu u organizaciji Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) uz finansijsku podršku Projekta EU4Justice-Faza II i Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.

Tokom konferencije razgovarano je o važnosti procesne discipline i upravljanja postupkom u kontekstu prava svakog građanina na suđenje u razumnom roku. Postignuti rezultati i izazovi u procesu unapređenja kvalitete i efikasnosti sudova takođe su bili teme konferencije, sa posebnim osvrtom na temu naplate troškova sudskih postupaka od žrtava ratne torture. Fokus ovogodišnje konferencije bio je usmjeren i na procesuiranje predmeta korupcije i organizovanog kriminala kao i spremnosti pravosudnog sistema da se suoči s najtežim izazovima i sačuva vjerodostojnosti sistema.

U svom uvodnom obraćanju, predsjednik VSTV-a BiH Sanin Bogunić je govorio o izazovima sa kojima je suočeno pravosuđe u Bosni i Hercegovini. S tim u vezi, predsjednik je naglasio: „U svjetlu aktuelnih dešavanja i pokušaja podrivanja temeljnih principa na kojima počiva država, moramo jasno i odlučno poručiti da sudovi i tužilaštva neće biti alat u rukama bilo koga. Naša je obaveza da budemo brana svakoj vrsti političkog uticaja i da očuvamo nezavisnost kao osnovu povjerenja javnosti u rad pravosuđa.“. Takođe je podcrtao da sudije i predsjednici sudova nisu pasivni administratori sistema. „Vi ste lideri koji ste dobili povjerenje VSTV-a BiH, da oblikujete pravosuđe kroz svakodnevne odluke, organizaciju rada, postavljanje standarda i usmjeravanje svojih timova.“ rekao je Bogunić i dodao: „Danas više nego ikada, potrebno je upravo takvo liderstvo – odgovorno, odlučno i usmjereno na interese građana.“.

Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Bosni i Hercegovini i Specijalni predstavnik EU u BiH ambasador Luigi Soreca naglasio je: "Godišnja konferencija predsjednika sudova predstavlja neprocjenjivu platformu za rješavanje ključnih izazova domaćeg pravosuđa. Ovogodišnja konferencija se održava u kontekstu duboke političke i ustavne krize, uz neprihvatljive napade na funkcionalnost pravosudnih institucija i prijetnje nosiocima pravosudnih funkcija. Evropska unija će nastaviti podržavati rad domaćeg pravosuđa, s ciljem jačanja vladavine prava, te osiguravanja da se reforme ne samo usvajaju, već i provode u korist građana.".

Šef Misije OSCE-a u BiH ambasador Brian Aggeler je u svom uvodom obraćanju, između ostalog, rekao: „OSCE je duboko zabrinut zbog stalnih prijetnji, zastrašivanja i pokušaja podrivanja rada nosilaca pravosudnih funkcija i pravosudnih institucija. Poštivanje vladavine prava se ni u kom slučaju ne smije kažnjavati – ono se mora omogućiti. Naš stav je jasan: o nezavisnosti pravosuđa nema pregovora. Politički i institucijski akteri u BiH moraju čuvati integritet svojih institucija u skladu s ustavnim okvirom. Standardi kojih se građani moraju pridržavati moraju se primjenjivati i na one koje su građani izabrali kao svoje predstavnike.".

Usvojeno je 12 zaključaka na konferenciji: 

1. Pozivaju se predsjednici sudova da, u svijetlu aktuelnih dešavanja i pokušaja podrivanja temeljnih principa vladavine prava, na sve izazove odgovore dosljednim očuvanjem profesionalizma i integriteta, postupajući u skladu s zakonom, ustavom i međunarodnim standardima.

2. S ciljem unapređenja efikasnosti, kvaliteta i kvantiteta rada, od predsjednika sudova se očekuje strateški i proaktivan pristup u upravljanju sudovima, adekvatnoj raspodjeli resursa i efikasnoj organizaciji rada nesudskog osoblja, s posebnim akcentom na predmete korupcije i organizovanog kriminala.

3. Pozivaju se predsjednici sudova da, u saradnji sa predsjednicima vijeća, kontinuirano prate pravilnu i dosljednu primjenu instituta statusne konferencije kao alata za efikasno upravljanje postupkom, s ciljem racionalizacije dokaznog postupka i smanjenja trajanja glavnog pretresa u predmetima organizovanog kriminala i korupcije.

4. Ističe se značaj međuinstitucionalne saradnje VSTV-a BiH, pravosudnih institucija i izvršne vlasti, a u svrhu osiguranja uslova za jačanje kvantitativnih i kvalitativnih kapaciteta sudova, s posebnim naglaskom na status i ulogu administrativnog osoblja, kako bi se unaprijedila ukupna efikasnost i funkcionalnost sudskog sistema.

5. Po uzoru na pozitivnu praksu Suda BiH i pilot sudove u kojima je provedena reorganizacija poslovnih procesa, pozivaju se predsjednici sudova da razmotre mogućnost reorganizacije osoblja u sudu, s ciljem optimalnog korištenja stručnih kapaciteta i jačanja operativne podrške sudijama, posebno u radu na predmetima korupcije i organizovanog kriminala.

6. Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH pozdravlja napore uložene u smanjenje broja neriješenih predmeta u sudovima u Bosni i Hercegovini, te podstiče nastavak aktivnosti usmjerenih ka unaprjeđenju ukupne efikasnosti rada sudova.

7. Imajući u vidu da određeni broj predmeta i dalje traje neprimjereno dugo, Vijeće poziva predsjednike sudova da, u saradnji sa postupajućim sudijama, intenziviraju aktivnosti na rješavanju predmeta u optimalnim rokovima, u cilju smanjenja trajanja postupaka i približavanja praksama i standardima zemalja članica Evropske unije.

8. VSTV BiH će u narednom periodu, a nakon faze testiranja, pristupiti uvođenju vremenskih rokova kao elementa novog sistema vrednovanja rada u sudovima, s ciljem unapređenja upravljanja predmetima i postizanja rješavanja predmeta u razumnim i predvidivim rokovima.

9. Pozivaju se predsjednici sudova da organizaciju rada unutar sudova prilagode stvarnim potrebama, uzimajući u obzir raspored sudija po referatima i obezbjeđenje ravnomjerne zaduženosti svih sudija, kako bi se osigurala pravična raspodjela posla i optimalna iskorištenost raspoloživih kapaciteta.

10. Pozivaju se predsjednici sudova da, u saradnji sa VSTV-om BiH, pristupe planskom i odgovornom procesu planiranja i izrade budžeta, sa ciljem obezbjeđivanja uslova za nesmetano i stabilno funkcionisanje sudova, u skladu sa stvarnim potrebama.

11. Poziva se na strateško i koordinisano djelovanje predsjednika sudova, kao ključnih operativnih lidera u pravosuđu, da sa Visokim sudskim i tužilačkim vijećem BiH kao regulatornim tijelom, rade na uspostavljanju održivog i integrisanog sistema upravljanja kvalitetom rada sudova, kroz otvoreni dijalog i zajedničko planiranje reformskih aktivnosti.

12. Pozivaju se predsjednici sudova da koriste planove aktivnosti izrađene kao instrument za realizaciju preporuka TAIEX konferencije za unapređenje kvaliteta rada sudova.

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.