SDA je podržala principe predložene u platformi za mir i evropsku budućnost Bosne i Hercegovine, koju su stranke potpisale krajem prošle sedmice, te je snano podržala i alternativu Dodikovim politikama od strane grupacije okupljene oko SDS-a, ali nismo smatrali za shodno da bilo šta potpisujemo kazao je za BHRT Bakir Izetbegović, predsjednik stranke Demokratske akcije.
Izetbegović je naglasio da su to su poznati principi na kojima oni stoje i koji su tu sad kompilacija i toga u platformi.
- Naravno da ćemo da podržimo. Ukoliko zakoni koji eventualno budu doneseni na principima iz te platforme budu bolji od onih koje je kreirao SNSD. Da nam se ne desi sad da i ova trojka iz RS-a krene sa retrogradnim zakonima, evropskih zakona, koji redovito su takvi da se pitate da li je možda bilo bolje da ih nismo usvojili. Nismo takve zakone, nažalost, na takozvanom evropskom putu usvojili za koje se pitamo šta smo u stvari dobili, šta smo s njima izgubili.Pa evo, neka krenu ako mogu, SDA će se sigurno konstruktivno ponašati, dakle nismo odbili, niti ćemo odbiti bilo šta što je dobro za Bosnu i Hercegovinu.
Predsjednik SDA je također naglasio kako sprega SNSD-a i HDZ-a i falje postoji, posebno u državnom parlamentu.
- Tvorci Dejtonskog mirovnog sporazuma sigurno nisu računali na to da će imati političare koji su u stanju mazohistički, da faktički muče državu u kojoj žive, i narod koji predstavljaju, i glasače koje predstavljaju, oni to rade. Prema tome, dok se ne promijeni odnos glavnih političara i glasača koji te glavne političare biraju, teško da će se krenuti na bolje u BiH. Visoki predstavnik može tu i tamo ponešto promijeniti, ali ostaje bezbrojna načina da kočite, zaustavljate, ako ste spremni na tu stvar, stvar da mučite faktički i državu i narod. Dakle, entitetsko glasanje, Dom naroda, glasanje unutar samog Vijeća ministara, gdje nam treba jedan glas uvijek i tako dalje. Dakle, postoje raznovrsne mogućnosti da pravite štetu i da pravite blokade.
Izetbegović je komentarisao i izjavu Ilije Cvitanovića iz HDZ-a 1990. koji je direktno optužio Bošnjački politički korpus za majorizaciju Hrvata, a SDA je označio kao glavnog krivca zašto 15 godina nema izmjena izbornog zakona.
- Dakle, niko nije dužan izmijeniti izborni zakon, niti uraditi ono što hrvatski političari, skoro svi, prozivaju i prizivaju. Ustav je jasan. I što se tiče dnevnog spora, sa mnogim stvarima mnogi od nas nisu zadovoljni. Zašto bi se baš mijenjalo nešto za što su hrvatski političari zainteresirani, zašto se ne bi pokrenuo čitav set pitanja. A kada je konkretno u pitanju frustracija, gdje se jedan od članova predsjedništva, dakle Hrvatski, po njihovim tvrdnjama ne bira voljom hrvatskih glasača. Dakle, imali su šansu da to riješe aprilskim paketom koji je odbio HDZ-90, Fileovim modelom koji je odbio HDZ i konačno neumskim pregovorima koji je također odbio HDZ. I zašto optužuju nas? Dakle, tu nema ničega što je protivustavno. Ustavni sud je jasno kazao da u Predsjedništvu sjede oni koji predstavljaju entitete, odnosno glasače iz dva entiteta. Nikako predstavnike naroda, čak ni entitete, nego građana iz ta dva entiteta. Stvari su jasne. Ovako povezivanje hrvatskih političara sa Dodikom koji uporno pravi probleme Bosne i Hercegovine, jako sužava prostora, da se takvom njihovom zahtjevu izađe u susret.
Zaključio je kako je definitivno problem na hrvatskoj strani.