14.05.2025 11:56
0
Privremeno finansiranje: BHANSA-i odobreno 60 miliona KM da "preživi" blokadu računa zbog Viaducta
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je proslijedilo odluku o privremenom finansiranju Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA) kojoj su odlukom Suda u Briselu blokirani računi po zahtjevu slovenske firme Viaduct, a zbog neisplaćenog duga prema njoj.

Privremeno finansiranje pomoći će ovoj kompaniji da normalno funkcioniše i servisira tekuće obaveze, potvrdio je Vinko Malnar, predsjednik Sindikata kontrolora letenja u BiH.

 

Pojasnio je da se prema ukupnom planu BHANSA-i odobrava 60.108.155 KM te da se prema ovoj odluci utvrđuju obaveze institucija BiH da na privremenoj osnovi osigura sredstva za funkcionisanje ove agencije.

 

Odluka će biti danas u Službenom glasniku BiH

 

Važno je istaći da će ova odluka biti objavljena danas u Službenom glasniku BiH, a Vijeće ministara je poslalo u petak i ona stupa na snagu danom donošenja.

 

Uprava BHANSA-e je prema Ministarstvu finansija BiH već poslala mjesečnu tranšu u skladu s usvojenim Finansijskim planom BHANSA-e i izvršenjem u prethodnom periodu.

 

Ova odluka je na privremenom osnovu i novac će, kada se BHANSA-i odblokiraju sredstva biti vraćen.

 

Blokiran račun

 

BHANSA se suočava s ozbiljnom finansijskom krizom nakon što je Eurocontrol, po nalogu belgijskog suda, blokirao sredstva koja ova agencija treba primiti za usluge upravljanja zračnim prostorom.

 

Ova blokada je posljedica arbitražne presude iz 2022. godine u korist slovenske firme Viaduct, koja nije direktno povezana s poslovanjem BHANSA-e, ali ima duboke posljedice po njeno poslovanje.

 

Zbog blokiranog računa bili su prinuđeni radnicima smanjiti plate za 20 posto, a da nije uspostavljeno privremeno finansiranje bila bi upitna i funkcionalnost bh. neba i aerodroma širom BiH.

 

O slučaju "Viaduct"

 

Podsjetimo, Bosna i Hercegovina vodi borbu s ozbiljnim pravnim i finansijskim posljedicama nakon što je izgubila arbitražni spor sa slovenskom kompanijom Viaduct. Arbitražno vijeće u Washingtonu obavezalo je BiH na isplatu 40 miliona eura, a dug svakodnevno raste zbog kamata.

 

U međuvremenu, Viaduct je pokrenuo postupke za zapljenu imovine, uključujući zgrade Centralne banke BiH, što dodatno komplikuje situaciju.

 

Problem je nastao kada Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana ovom preduzeću.

 

Vlada Republike Srpske 2004. dodjeljuje koncesiju Viaductovoj firmi HES Vrbas za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu.

 

Iste godine RS dodjeljuje koncesiju za HE Bočac 2, čime onemogućava realizaciju originalnog projekta Viadukta.

 

Viaduct pokreće arbitražu 2014, tvrdeći da mu je nanesena šteta raskidom ugovora.

 

Arbitražno vijeće u Washingtonu presuđuje u korist Viaducta i obavezuje BiH na isplatu 40 miliona eura, međutim, važno je istaći da svaki dan neizmireni dug prema slovenskom preduzeću Viadukt raste 18.000 KM i on je sada veći od 70 miliona eura.

 

Slovenačka firma “Viaduct i drugi” pokrenula je arbitražni postupak zbog jednostranog raskidanja ugovora o koncesiji Vlade Republike Srpske za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu.

 

Svaki dan neizmireni dug prema slovenačkom preduzeću Viaduct raste za 18.000 KM zateznih kamata i već sada on iznosi oko 70 miliona eura.

 

Do ovog problema je došlo kada Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana ovom preduzeću.

 

Uslijedio je spor pred Arbitražnim vijećem u Washingtonu, a potom i presuda u korist Viaducta. Prema Sporazumu potpisanom 2017. godine Vlada Republike Srpske bezuslovno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne. Sporazum je potpisala Željka Cvijanović tadašnja premijerka RS-a.

 

Državni budžet na doradi

 

Također, važno je istaći i to da je uposlenicima i ovaj mjesec smanjena plata za 20 posto budući da konačna odluka o isplati duga Slovencima još nije postignuta. Predsjedništvo BiH jučer je vratilo na doradu budžet kojim je bilo planirano da se dug izmiri iz sredstava profita Centralne banke BiH.

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.