Finansijska slika bh. entiteta RS sve je sumornija, a redovna zaduženja kroz emisije obveznica to najbolje potvrđuju.
Ne samo da se Vlada RS sve češće zadužuje, nego to čini po uslovima koji su znatno lošiji u poređenju s FBiH i drugim zemljama regiona.
Početak maja obilježila su nova zaduženja kroz dvije emisije obveznica, pri čemu su kamatne stope dostigle zabrinjavajući nivo – 5,5 i 5,95 posto.
Za poređenje, FBiH se u martu zadužila za skoro 50 miliona KM po znatno povoljnijoj kamati od oko 3,25 posto. Hrvatska je emitovala dvije milijarde eura obveznica uz istu kamatnu stopu, dok se Crna Gora zadužila po stopi od 4,87 posto.
Ekonomisti upozoravaju da je kombinacija političke nestabilnosti i sve veće potrebe za svježim novcem dovela RS u poziciju da više ne može ni pokušati smanjiti kamate.
"Zaduživanje po kamati od pet posto počelo je još kad su išli u Beč. Danas je to već prepoznat obrazac na tržištu i teško ga je promijeniti“, kaže ekonomski analitičar Zoran Pavlović, prenosi BN.
Zbog neizvjesnosti na tržištu, vlasti RS često nude više kako bi bile sigurne da će obveznice biti prodate, jer neuspjela emisija ostavlja ozbiljne posljedice za emitenta.
"Ako pokušate plasirati obveznice, a tržište ne reaguje – to je potpuni promašaj. Zbog toga se ide s višim kamatama kako bi se investitori podstakli na kupovinu“, objašnjava Pavlović.
Međutim, osim visokih kamata, postavlja se pitanje i kako se zaduženi novac troši. Mnogi sumnjaju da sredstva uglavnom odlaze na budžetsku potrošnju, a ne u razvojne projekte.
"Sve što Vlada RS radi u sferi ekonomske politike i političke stabilnosti je primjer kako se ne bi trebalo voditi javne finansije. Ovakvo zaduživanje možda jeste ustaljena praksa, ali je svakako loša za građane“, smatra Bojan Kresojević, poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini RS.
Bez ozbiljnijih ulaganja u privredu koja bi generisala prihode, analitičari ne vide način kako bi se RS mogla izvući iz začaranog kruga skupih kredita i sve dublje zaduženosti.