Pitanje je da li neko ko ruši ustav vlastite države i koga vlasti namjeravaju uhapsiti ima ikakvo pravo da uvodi bilo kakav red u politički život BiH, govori Šoja.
Ovo je jedna čista hajdučija, izjavio je politički analitičar Adnan Huskić, komentarišući posljednji skandal koji je izazvao bjegunac pred bh. pravosuđem i predsjednik RS-a Milorad Dodik.
“Da ovdje ima imalo države, danski ambasador bi bio protjeran, zagrmio je Dodik nakon što mu se nije dopala izjava Agea Sandala Moelera, ambasadora Danske u BiH.
Na prijemu koji su zajedno organizovale skandinavske države Danska, Finska, Švedska i Norveška, Moeler je podsjetio kako se ove godine obilježava 30. godišnjica potpisivanja Dejtonskog sporazuma, ali i genocida počinjenog u Srebrenici. Izrazio je i zabrinutost zbog secesionističkog djelovanja i retorike rukovodstva RS-a.
“Ovo je faktičko stvaranje dva pravna sistema u BiH. Na sceni imate nešto što bi se moglo nazvati pretvaranje BiH u podijeljeni Kipar“, tvrdi Huskić.
Socilog Srđan Puhalo ističe kako su Dodikove akcije, ali i retorika sve nervozniji.
“On gubi živce i svjestan je da ta njegova retorika ne ide njemu u prilog, ali mislim da je on prešao most i spalio ga, te da teško može više nazad. On nije kompetentan da bilo kome šta zabrani, ali želi da njegova bude zadnja i da se on pita“, smatra Puhalo.
Bivši ambasador BiH Slobodan Šoja kaže kako je, isključivo formalno gledajući, Dodik u pravu, jer je prema međunarodnim konvencijama diplomatama zabranjeno da komentarišu političku situaciju u zemlji domaćinu, ali da skoro svaki dan neki od ambasadora u našoj zemlji krši to pravilo.
“Bilo bi dobro da se počnemo navikavati da u većini slučajeva potpuno ignorišemo Dodikove izjave. U Dodikovom slučaju postavlja se pitanje da li neko ko ruši ustav vlastite države i koga državne vlasti namjeravaju uhapsiti ima ikakvo pravo, i političko i moralno, da uvodi bilo kakav red u politički život BiH“, ističe Šoja.
“Ponovo se govori o BiH kao potencijalnom žarištu. Imamo situaciju u kojoj imate osobe koje potražuju Tužilaštvo i Sud BiH, a čije paravojne snage ili lična pretorijanska garda sprečavaju državne organe da ih privedu. Nemate nijednog suvislog investitora koji bi u ovakvim okolnostima i pomislio da dođe u RS. Međutim, ne možemo ni FBiH, kao ni Brčko distrikt posmatrati odvojeno“, govori Huskić.
Posebno potcrtava da Dodik nikada nije kritikovao dvije države koje se najviše miješaju u unutrašnje odnose u BiH, Srbiju i Hrvatsku, što pokazuje njegovu neprincipijelnost.