Zašto je nestao Amir Gross Kabiri, nekadašnji “spasilac“ Dragana Čovića, i kakva je sudbina “Aluminija“
Sve je počelo još u aprilu ove godine.
Mjesecima traje drama u Mostaru o kojoj se javno ne govori, sve zbog opasnosti od političkog ali i progona svake vrste od strane HDZ-ove vlasti koja u tom gradu, na zapadnoj obali Neretve, suvereno vlada pune 33 godine.
Razlog svojevrsnog zavjeta šutnje je suvereni vladar života i smrti u tom dijelu Bosne i Hercegovine Dragan Čović, koji, rekli bi naši izvori u Mostaru, već gotovo dvije decenije odlučuje o svemu, pa i o zapošljavanju čistačica.
Nije Čović u problemu i glavoboljama iz političkih razloga, ne zadaju mu glavobolje impotentna opozicija u Hrvata, bošnjački političari ili problemi zbog Izbornog zakona i takozvano “legitimno predstavljanje“ Hrvata o kojem HDZ BiH već dugo diže galamu.
Problem je potpuno druge prirode – nema više para!
U aprilu je objavljena top-lista 20 kompanija u Federaciji BiH koje su prošle godine imale najveće prihode.
Zanimljivo, na ovoj listi se ne nalazi mostarski "Aluminij" kojim upravlja kontroverzni izraelski biznismen Amir Kabiri. "Aluminij" se prije dvije-tri godine naglo probio u sami vrh po prihodima u FBiH, a sada je potpuno nestao sa liste. Šta se dogodilo i kako je ovo moguće, pitanje je na koje Kabiri i njegovi suradnici nikada nisu dali odgovor javnosti.
Izraelski biznismen, kome su naglo “procvjetale ruže“ u Mostaru, Amir Gross Kabiri, izjavio je ranije kako je “dao puno više od većine političara u BiH zajedno...i to samo u zadnje četiri godine".
“Sve što sam radio, radio sam s integritetom, transparentnošću i vjerom u ovu zemlju. Razumijem da me zbog mog uspjeha i liberalnog pristupa mnogi smatraju "preprekom" jer moj napredak pokazuje koliko su bili, i koliko su još uvijek nesposobni. Neki pokušavaju baciti ljagu na mene i moje aktivnosti, to mi uopće ne smeta, samo pokazuje njihovu slabost“, govorio je prošle godine Kabiri, u vrijeme kada je “Aluminij“ ostvarivao dobre izvozne rezultate i dominirao na top-listi po prihodima.
Da je htio biti otvoren do kraja, Kabiri je tada mogao reći i kako su političari i njemu dali puno toga i to za pravu bagatelu...prije nego je on nešto “dao za BiH“!
Naime, Kabiri je posrnuli mostarski gigant “Aluminij“, kombinat koji je nekad zapošljavao 3.000 radnika, a koji je za vrijeme vladavine Čovićevog HDZ-a ugašen i radnici otpušteni, u najam dobio za smiješno malu cijenu.
Dakle, nije on kupio “Aluminij“ i time preuzeo sve obveze, pa i pripadajuće dugove mjerene u stotinama miliona maraka, već je za cijenu najma jednog većeg restorana ili motela dobio priliku da obrće milione bez dodatnog prtljaga viška radnika i ogromnih nagomilanih dugova, sve to uz očigledno jako dobre veze s Rusijom i Kinom.
Kabiri je kao poslovni čovjek “široke ruke“ u rekordnom roku, a nakon ovladavanja “Aluminijem“, dobio praktički sve u šta je “upro prstom“ u Mostaru!?
A kao protuuslugu, Dragan Čović mogao je računati na financijska sredstva i kupovinu socijalnog mira u Mostaru, koji je bio vidno narušen paljevinom zgrade HDZ-a BiH, nakon što je ugašena elektroliza i “Aluminiju“ isključena struja 2019. godine.
“Aluminij“ koji je pred gašenje imao 800 zaposlenih i više od 400 kooperanata s plaćama znatno višim od prosjeka u Bosni i Hercegovini, u koji je do kapije struja dolazila po cijeni od 30 eura, a od prolaska kapije „Aluminija“ ta cijena narastala na 75 eura.
Financijska policija Federacije BiH je utvrdila da je Uprava Aluminija dan prije nego što im je isključena električna energija i obustavljena proizvodnja, bivšim direktorima isplatila 536.000 maraka po osnovu sudskih presuda.
Tada, kako je utvrđeno, najviši iznos od čak 300.000 maraka isplaćen je direktoru Ivi Bradvici, zakođer bliskom Draganu Čoviću, piše SB.
Njegova plaća je u aprilu 2013. iznosila čak 20.036 maraka, a tokom godine je samo za plaće uzeo 137.196 maraka, dok mu je na ruke, u vidu otpremnine isplaćeno 161.024 maraka, navedeno je u nalazu Federalne financijske policije.
Slučaj “Kabiri“ očigledan je primjer nastavka priče o korupciji, nepotizmu i sumnjivim radnjama u koji se do sada moralo uključiti Tužiteljtvo BiH i SIPA, koji još uvijek šute.