V.d. direktor KJKP RAD: Sanirane su lokacije koje se smatraju žarištem leptospiroze
Amela Petrinić, pomoćnica ministra za komunalnu privredu, infrastrukturu, prostorno uređenje, građenje i zaštitu okoliša, te Mirsad Jašarević, v.d. direktora KJKP RAD bili su gosti Špice Televizije Sarajevo.
Razgovarali su o stanju u našem gradu nakon pojave leptospiroze, te aktivnostima koje su komunalna preduzeća provodila u proteklom periodu.
"Počeli smo sa vanrednim aktivnostima vezanim za pojavu leptospiroze, pa i prije proglašenja epidemije. Na osnovu svojih operativnih metoda i prikupljenih informacija sumnjali na mogućnost pojave epidemije. U petak, rano ujutru, krenuli smo sa pojačanim, vanrednim radom. Odmah je na terenu bilo oko stotinu radnika više nego što je to uobičajeno, i to sa pripadajućom mehanizacijom i opremom", poručio je Jašarević.
"Proglašenjem epidemije formirali smo krizni štab. Prema planu smo izašli na teren i mislim da smo odgovorili zadatku. Radimo na osnovu nalaza nadležne sanitarne inspekcije i instrukcija koje smo dobili od Zavoda za javno zdravstvo, te od opštinskog štaba Civilne zaštite Novi Grad. Sanirane su lokacije koje se smatraju žarištem. Sada smo u fazi obrade međuprostora na tim lokacijama, riječ je opštinama Novi Grad, Centar i Ilidža. Lagano krećemo u drugi dio aktivnosti, tj. saniranje, odnosno čišćenje prostora i u drugim opštinama", istakao je Jašarević
"Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša u svojim aktivnostima vodi praćenje provedbe Zakona o upravljanju zajedničkim dijelovima zgrade. Svi ti akteri koji su tretirani ovim zakonom, kao što su upravnici, predstavnici etažnih vlasnika i etažni vlasnici obavezni da budu aktivni učesnici u provedbi zakona. I u ovom slučaju, kod specifične situacije, gdje se vrši deratizacija, ovi učesnici moraju biti aktivni. Situacija na terenu je sljedeća: upravnici po svojim obavezama, po ovom Zakonu, moraju raditi deratizaciju kao dio svojih tekućih aktivnosti, a etažni vlasnici putem svog predstavnika obezbijediti kako prostor, tako i sredstva da bi ovi poslovi mogli biti kvalitetno odrađeni", istakla je Petrinić.
"Upravnici su dužni dva puta godišnje izvršiti deratizaciju objekata kolektivnog stanovanja. Proces je sljedeći: obezbijediti uslove, napraviti kontakte, sarađivati sa višim instancama da bi dobili instrukcije kako se to radi, oslobađanje prostora koji su predmetom deratizacije, u ovom slučaju to su zajednički prostori podruma, krovova, potkrovlja, zajedničkih prostora, te da se odgovori kvalitetno na ovaj zadatak s ovlaštenim i certificiranim firmama", poručila je Petrinić.
Dodaje da se deratizacija ne radi samo u slučaju pojave bolesti, nego je toi preventivna aktivnost koju upravnici moraju da urade.
"Trenutna informacija je da je to za ovu godinu i urađeno jer se to radi u proljeće i u jesen. Dakle, uradili su to bez obzira na ove koordinacije s drugim instancama", poručila je Petrinić.