Miletić: OHR je u cilju zaštite Dejtona obavezan poništiti formiranje rezervnog sastava policije u RS-u
Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) usvojila je jučer Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, kojim se uvodi rezervni, odnosno pomoćni, sastav policije.
Nezavisni delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i stručnjak u oblasti odbrane i sigurnosti Zlatko Miletić komentirao je za Klix.ba uvođenje rezervnog, odnosno pomoćnog sastava policije.
Miletić je istaknuo da je taj postupak u suprotnosti s Dejtonskim mirovnim sporazumom (DMS) Aneksom 11 koji se odnosi na nadležnost Međunarodne policijske snage – IPTF-a.
“Na osnovu DMS-a Misija UNBIH – IPTF je 2002. godine propisala kroz tzv. Komesarove smjernice akt br. 02/2002 i 10/2002 način certifikacije svih policijskih organa u BiH u kojima je izričito naređeno ili zabranjeno da svi pripadnici rezervnog sastava policije moraju biti raspušteni i da je taj oblik organizacije rada nedopustiv”, naveo je Miletić.
Podsjećamo, dolaskom IPTF misije i EUPM, nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, izvršena je profesionalizacija i reforma policijskih aparata u entitetima kroz proces certificiranja policijskih službenika.
Prema tome zabranjena je reaktivacija rezervnih policijskih sastava entitetskih MUP-ova dok policijske agencije na državnom nivou nikada nisu imale toliki kapacitet za potrebe rezervnog sastava policije.
Miletić je istaknuo, da s tim u vezi, Ured OHR-a je u obavezi zaštite Dejtonskog mirovnog sporazuma poduzeti mjere poništenja navedenog zakona.
“Njegov cilj može biti samo destabilizacija sigurnosnih prilika u BiH. O čemu govori još jedan podatak da MUP RS po trenutnoj sistematizaciji ima upražnjenih 1.000 radnih mjesta, a istovremeno primaju pripadnike rezervnog sastava što je paradoks”, zaključio je Miletić.