Iz Vlade FBiH se oglasili o haosu u "Pretisu": Tvrde da mediji iznose neistine u vezi kompanije
Iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industriji oglasili su se povodom pisama koje je američka kompanija Regulus uputila Vladi Federacije BiH zbog firme Pretis, tvrdeći da se "u medijima plasiraju netačne informacije koje imaju za cilj urušavanje ugleda firmi namjenske industrije, posebno Pretisa".
- Kao ministarstvo kontinuirano održavamo kontakt i dijalog sa suvlasnicima firmi namjenske industrije, s ciljem izgradnje partnerskih odnosa. Odluke donosimo zajednički, u interesu uspješne budućnosti naših kompanija. Primjeri takvog pristupa su Gineks, Pretis, Igman, TRZ Hadžići i drugi. Kroz ovu praksu ostvarili smo i saradnju s firmom Regulus, od samog početka i to s nekoliko članova njihovog tima. Sastanke smo održavali kako u Sarajevu, tako i u Washingtonu, kada god je bilo prilike. Posljednji sastanak održan je u Washingtonu prije dva mjeseca, kada smo upoznali i vlasnika firme. U većini slučajeva su nam promišljanja bila ista – da Pretis i Binas moraju imati svoje razvojne koncepte, navode u saopćenju iz Ministarstva.
Dodaje se da su u Vladi svjesni potrebe za dodatnom komunikacijom s menadžmentom Regulusa.
-Nakon što smo u prethodnima sedmicama iz te firme zaprimili nekoliko dokumenata koji su sadržavali netačne informacije, odmah smo ih o tome obavijestili i upoznali ih s činjenicama. Prijedlozi koje su nam dostavili za unapređenje rada Pretisa su upravo oni za koje se Vlada FBiH i sama zalaže u svim firmama namjenske industrije: snažniji doprinos razvoju firmi od strane uprava, osnaživanje uprava dodatnim članovima, transparentnost u radu, revizija poslovanja iz prethodnog perioda i druge važne aktivnosti. Slijedom navedenog, Vlada FBiH je prošle godine - kao znak opredijeljenosti – uz saglasnost ostalih suvlasnika, proširila broj članova uprave u Igmanu, a isto je nedavno uradila i u Pretisu, kako bi se dalji razvoj kvalitetnije implementirao kroz širu i odgovorniju upravljačku strukturu. Važno je naglasiti da u Pretisu nije došlo do proširivanja Nadzornog odbora, kako je netačno navedeno u nekim objavama. Hoće li do takvog proširenja doći u budućnosti, ovisit će o zajedničkoj procjeni suvlasnika, dodaje se.
Naglašava se da se "u posljednje vrijeme u medijima plasiraju netačne informacije koje očito imaju za cilj urušavanje ugleda firmi namjenske industrije, posebno Pretisa, čime se direktno ugrožava zajednička vizija da ova firma postane vodeća firma namjenske industrije, ne samo u BiH nego i šire".
- Kome i zašto smeta započeti razvojni put Pretisa - koji se manifestira kroz otvaranje novih pogona, modernizaciju proizvodnje i jače uvezivanje s ostalim firmama namjenske industrije - ostaje da vidimo u vremenu ispred nas. Jedno je sigurno - ni Ministarstvo ni Vlada to neće dopustiti!, zaključuje se u saopćenju.
Podsjećamo, direktor kompanije Regulus, koja je vlasnički ušla u Binas i Pretis, Will Somerindyke, ustvrdio je u pisamo da predstavnici Vlade FBiH nisu ispunili ništa od onog što su obećali, osim što nisu blokirali upravni odbor da smijeni direktora.
- Pokušavate promijeniti upravljanje odborom imenujući nekompetentne članove i usmjeravajući glasanje u pravcu za koji znate da bi omogućio nastavak vašeg nesposobnog upravljanja Pretisom – navodi se u pismu.
Somerindyke je optužio federalne zvaničnike da su preusmjerili sredstva na druge prioritete umjesto na isporuke proizvoda.
– Postoji više od 40 drugih neizvršenih ugovora, od kojih su mnogi već uplatili značajne avanse koji također nisu evidentirani. Među ugovorima se nalazi i druga američka odbrambena kompanija kojoj je isporučeno manje od polovine ugovorenog – istakao je Somerindyke.
Podsjećamo da je Regulus Global LLC, odbrambena i logistička tvrtka sa sjedištem u SAD-u u Virginia Beachu, nedavno podnijela prijedlog za strateško ulaganje od 100 miliona USD u Pretis d.d., Predloženo ulaganje strukturirano je za provedbu u trogodišnjem razdoblju (2026. – 2028.) i usmjereno je na značajno povećanje proizvodnih kapaciteta, tehnološke sofisticiranosti i globalne konkurentnosti Pretisa d.d. Regulus Global trenutno ima 41,35% vlasničkog udjela u Pretisu d.d., dok je Vlada Federacije BiH i dalje većinski dioničar sa 51% vlasništva.