U St. Louisu obilježena 30. godišnjica genocida u Srebrenici
Komemoracija povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici održana je u Memorijalnom vojničkom muzeju u američkom gradu St. Louis, gdje živi oko 60.000 Bosanaca i Hercegovaca koji su raseljeni tokom agresije i genocida od 1992. do 1995. godine.
Prigodan program je pripremila Koalicija za sjećanje na Srebrenicu iz St. Louisa, konzorcij 16 organizacija, uključujući i Udruženje preživjelih žrtava genocida u Srebrenici iz St. Louisa.
Učesnici su, kako je Feni kazao američki profesor filozofije i studija holokausta i genocida David Pettigrew, ukazali na važnu ulogu koju komemoracije mogu imati u obnovi i zacjeljivanju postgenocidnog društva koje je duboko traumatizirano, kao i u otporu nacionalističkim ideologijama '90-ih koje i dalje predstavljaju prijetnju. Naglasak je bio na podizanju svijesti o genocidu u Srebrenici kako bi se oduprlo rasprostranjenom poricanju u Republici Srpskoj i Srbiji.
Program, koji je upriličen 12. jula, uključivao je snimljene poruke bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona i reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH Huseina Kavazovića, a prigodne govore su održali i kongresmen Wesley Bell, kopredsjedavajući Bosanskog kluba u Američkom kongresu, te profesor Pettigrew.
Pettigrew je još jednom zatražio da se preživjelima osigura pravo na postavljanje spomen-obilježja na mjestima zločina, kao što su skladište u Kravici, brana Petkovci i Dom kulture Pilica, mjesta na kojima su Bošnjaci ubijani u genocidu u Srebrenici. Također, pozvao je na hitno uklanjanje murala kojim se veliča Ratko Mladić, naglasivši da je neshvatljivo da se na 30. godišnjicu genocida u Srebrenici dozvoljava da mural i dalje stoji na ulazu u Kalinovik.
Voditelj komemoracije u St. Louisu Nedim Ramić poručio je da se 30 godina nakon genocida u Srebrenici "okupljamo ne samo da tugujemo, već i da obnovimo našu kolektivnu posvećenost istini, pravdi i sjećanju – kako bi nas bol prošlosti vodila ka humanijoj budućnosti".
Preživjele žrtve genocida Jusmir Handžić, Elvedin Pasić, Behidin Pirić i Elvir Ahmetović govorili su o svojim iskustvima vezanim za preživljavanje nasilja i gubitka svojih najmilijih, a u okviru programa prikazan je i video dramatičnog svjedočenja Elvedina Pašića na suđenju Ratku Mladiću u Hagu.
Veliki broj predstavnika vlade i civilnog društva, između ostalih, zastupnici predstavničkog doma Missourija Bridget Walsh Moore i Jeremy Lloyd, direktor za društvene inicijative američkog senatora Josha Hawley te Helen Turner, direktorica za obrazovanje u Muzeju holokausta Kaplan Feldman u St. Louisu, prisustvovali su komemoraciji.
Nakon programa, oko 1.000 Bosanaca i Hercegovaca i ostali gosti učestvovali su u simboličnom maršu u tišini oko historijskog trga u znak sjećanja na žrtve.
Komemoracija 12. jula bila je kulminacija niza događaja koje je organizovala Koalicija za sjećanje na Srebrenicu u St. Louisu. Događaji su uključivali i posjete autora dokumentarnih filmova Avde Huseinovića i direktora Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari Emira Suljagića St. Louisu, kao i molitvu za žrtve genocida održanu u Centru Islamske zajednice u St. Louisu 11. jula.
Osim u St. Louisu, komemoracije povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici održane su širom SAD-a, uključujući Boston, Massachusetts, Hartford, Connecticut, Bowling Green, Kentucky i Des Moinesu, Iowa. Komemoracije su dio mreže napora za podizanje svijesti o genocidu, otpor poricanju i odavanje počasti žrtvama te osiguranju da se zločini ne zaborave i ne ponove.