Povrat PDV-a od kupovine prve nekretnine na čekanju: Sve zavisi od Upravnog odbora UIO koji ne zasjeda već četiri mjeseca
Još uvijek nije počela primjena Zakona o povratu PDV-a kod kupovine prve nekretnine, a pitanje i kada će.
Državni zastupnik Saša Magazinović (SDP BiH) dobio je odgovor predsjednika Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje Srđana Amidžića u kojem navodi da je pripremljen prednacrt provedbenih akata.
"Prednacrt Pravilnika o dopuni Pravilnika o primjeni Zakona o PDV-u koji reguliše povrat PDV na prvu nekretninu je nakon sastanaka održanih sa drugim entitetskim institucijama i institucijama na nivou BiH, dobijanja više sugestija eminentnih stručnjaka kao i predstavnika UIO, dostavljen Upravnom odboru UIO na usvajanje. Na prvoj narednoj sjednici UO UIO će razmatrati predmetni pravilnik i ukoliko bude konsenzusa dati saglasnost UIO za provođenje postupka Javnih konsultacija", naveo je Amidžić u odgovoru.
Magazinović ističe da je Zakon stupio na snagu u prvoj polovini aprila ove godine.
"Od tada svi koji kupe prvu nekretninu imaju pravo na povrat. Usvajanje provedbenih akata je odgovornost Uprave za indirektno oporezivanje i Upravnog odbora ove institucije. Moja ocjena je da ovo ide sporo. Mnogo je ljudi koji čekaju početak primjene. Nije logično da je prošlo četiri mjeseca od usvajanja zakona, a da ni prednacrt provedbenih akata nije usvojen. Pozivam da se ovaj proces ubrza", navodi Magazinović.
Inače, sjednica Upravnog odbora UIO nije održana od aprila. Naredna sjednica je zakazana za 26. avgust u Banjaluci, ali ako se ne pojavi neko od ministara finansija ona neće moći biti održana.