Kompanije koje proizvode municiju u bosanskom gradu Goraždu strahuju da možda neće preživjeti tarife nametnute na robu koju šalju na svoje najveće tržište - SAD, piše The New York Times, a prenosi Politički.ba.
List navodi da firme Ginex i Pobjeda Technology u Goraždu, u fabrikama u dolini, žive suočene s novom prijetnjom: "rasutim tarifama koje je predsjednik Trump najavio početkom aprila".
"Apetit SAD-a za oružjem dugo je osiguravao stabilno tržište za glavnu industriju Goražda - tvornice oružja izgrađene kada je Bosna i Hercegovina bila dio Jugoslavije, multietničke komunističke države koja je upala u rat 1991. godine.
Sada su tarife koje je Trump najavio za gotovo sve trgovinske partnere SAD-a - uključujući i malu BiH - odjeknule u i oko Goražda.
Ginex, lokalna kompanija koja proizvodi kapisle, zaustavila je planove za širenje dok ne utvrdi kolika će biti tarifa na njen izvoz u Sjedinjene Države.
Hoće li to biti 35 posto, kako je Trump prvobitno najavio 2. aprila? Privremena revidirana stopa od 10 posto objavljena sedmicu dana kasnije? Ili nešto drugo", piše NYT.
Citiraju i izjavu Demira Imamovića, Ginexovog menadžera marketinga, koji ističe da bi čak i revidirana stopa od 10 posto zaustavila razvoj ove firme.
Konkretno, zaustavljen je i plan povećanja broja zaposlenih sa 850 na oko 1.100. Nova radna mjesta bila su planirana upravo zbog zahtjeva američkog tržišta.
Shooters World, kompanija iz Južne Karoline je u oktobru prošle godine uvezla 20 miliona kapisli iz Ginexa, ali je otkazala pošiljku planiranu za april, dijelom zbog carina, piše dalje u tekstu NYT.
Navodi se i da je BiH u posljednjih pet godina povećala svoj izvoz u Sjedinjene Države za više od 250 posto.
No, prema podacima ministarstva trgovine, to je samo 1,9 posto ukupnog izvoza BiH, u poređenju sa 72 posto u EU. List ističe i da naša zemlja i dalje uvozi više iz Sjedinjenih Američkih Država nego što izvozi.
"Međutim, za Goražde su Sjedinjene Američke Države, sa svojom željom za oružjem, bile spas", stoji u tekstu.
Ginex i Pobjeda Technology, sada firma u privatnom vlasništvu, zapošljavaju više od 2.000 ljudi.
Američki list citira i državnog ministra trgovine Stašu Košarca, koji ističe da je "vrlo sretan" što se Trump vratio u Bijelu kuću i koji 'nije izrazio interes da pokuša spasiti bosanske kompanije za oružje i municiju, uglavnom smještene u muslimanskim gradovima poput Goražda, od visokih američkih tarifa'.
"Naše ministarstvo ima važnijih stvari za raditi", rekao je Košarac novinaru New York Timesa.
Američki novinar navodi i da 'bosanski muslimanski političari nemaju interesa da blokiraju carinski sporazum sa Sjedinjenim Državama, ali su oprezni zbog toga što Dodik može iskoristiti trgovinsko pitanje kako bi se dodvorio predsjedniku Trumpu u nastojanju da ukine američke sankcije protiv njega'.
"Žele da Dodik bude uhapšen i zatvoren nakon što ga je sud u Sarajevu u februaru osudio zbog kršenja odluka međunarodnog zvaničnika odgovornog za nadzor Dejtonskog sporazuma.
Dodik je osuđen na godinu dana zatvora, ali se, zaštićen naoružanim tjelohraniteljima, opirao hapšenju", piše NYT.
(NAP)