Iran pred radikalnom odlukom. Žele premjestiti glavni grad iz Teherana
Suočen s nizom poteškoća, uključujući saobraćajne gužve i slijeganje tla u glavnom gradu Teheranu, Iran razmatra drastično rješenje - premještanje prijestolnice na novu lokaciju na Omanskom zaljevu.
Premda se ideja o premještanju glavnog grada nekoliko puta pojavila od islamske revolucije 1979. godine, prijedlozi su brzo odbačeni kao nerealni zbog ogromnih financijskih i logističkih prepreka, prenose agencije.
No, reformistički predsjednik Masud Pezeskian, koji je stupio na dužnost u julu, nedavno je ponovo oživio zamisao, istaknuvši sve veće izazove u Teheranu.
Oni uključuju aobraćajne gužve, nestašice vode, loše upravljanje resursima, izuzetno zagađenje zraka kao i slijeganje, odnosno postupno propadanje tla zbog prirodnih procesa ili ljudske aktivnosti.
Glasnogovornica vlade Fatemeh Mohadzerani je kazala da vlasti proučavaju moguće premještanje.
"Regija Makran se ozbiljno uzima u obzir", dodala je, ali nije pružila nikakav vremenski okvir.
Makran je uglavnom nerazvijeno obalno područje na Omanskom zaljevu u siromašnoj južnoj pokrajini Sistan i Balucistan te u dijelu susjedne pokrajine Hormozgan.
Regija se u više navrata spominjala kao opcija za eventualno premještanje prijestolnice.
"'Izgubljeni raj' Makrana mora biti pretvoren u buduće privredno središte Irana i regije", kazao je ministar vanjskih poslova Abas Arakci u nedjeljnom govoru.
Pezeskian je u septembru rekao da "nemamo drugog izbora nego pomaknuti ekonomski i politički centar zemlje prema jugu i bliže moru".
Oživljavanje planova o promjeni lokacije je vratilo i raspravu o njihovoj nužnosti, pri čemu mnogi ističu historijsku i stratešku važnost Teherana.
Prijestolnicom ga je učinio Aga Muhamed Han Kadžar 1786. i Teheran je više od dva stoljeća služio kao političko, administrativno i kulturno središte zemlje.
U pokrajini Teheran trenutno živi oko 18 miliona ljudi, kao i dva miliona ljudi koji tamo svakodnevno putuju na posao, prema guverneru Muhamedu Sadegu Motamedijanu.