Ambasador Rusije Vasilij Nebenzja ipak se, nakon što je na početku napustio salu, vratio na sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a na kojoj se raspravlja o Bosni i Hercegovini. U svom obraćanju ponovio je da je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nelegitiman i dao podršku vlastima u Republici Srpskoj.
Nebenzja je na početku istakao da je sigurnosna situacija u BiH ozbiljno ugrožena.
“Ono što se tamo dešava je ozbiljno u pogledu miru i sigusrnosti, ova zemlja prolazi kroz najozbiljniju unutrašnju krizu nakon konflikta. Niz aktera unutar i izvan nje želi promijeniti raspored ovlasti i od decentralizovane napraviti centralizovanu državu i drugačiju strukturu. Na brojnim prilikama smo upozoravali na opasnost od revizije Dejtonskog sporazuma kada je 29. marta ponovljeno da je taj sporazum okosnica mirovnog procesa i da svi moraju voditi dijalog. Nažalost ova poruka su izignorisani oni koji bi trebali osigurati primjenu svega toga. Visoki predstavnik uz podršku snaga sa Zapada se nastavlja miješati u unutrašnje poslove nezavisne države BiH. Ovi razlozi nemaju nikakve veze sa Dejtonskim sporazumom i pokušava da ugasi neke stranke u RS-u i to je pokušaj da se izbaci sa političke scene u BiH najpopularnije stranke i osobe uključujući Milorada Dodika i predsjedavajućeg parlamenta (Nenada Stevandića op.a.). Svi nabrojani su demokratski izabrani predstavnici, imaju legitimitet i potvrđeni su na izborima”, tvrdi Nebenzja.
Osvrnuo se i na nalog za hapšenjem rukovostva RS-a.
“Nalog za hapšenjem Dodika samo pojačava tenzije u zemlji i regiji umjesto da radimo na tome da ih smanjimo. 23. aprila je bio incident u Istočnom Sarajevu gdje je grupa iz SIPA-e pokušala uručiti nalog za hapšenje Dodika i to možemo samo shvatiti kao jednu provokaciju. Jedan od inspektora SIPA-e je osumnjičen za ratne zločine protiv srpske populacije, a jedan se sumnjiči za veze sa stranim i tajnim agencijama. Mi smo uvjereni da Vijeće UN-a treba izraziti da je ovo neprihvatljivo pogotovo ako uzmemo u obzir ulogu zapada koji učestvuje u uvođenju bezakonja. Ovo destruktivno ponašanje je srž sadašnje krize. Pokušaji da se sva odgovornost stavi na Banjaluku kao što smo čuli danas, nisu od pomoći i prihvatljivi. Trebamo se fokusirati na uzroke ove krize, a ne na logičke posljedice. Ne samo da nije fer izdvajati srpski narod već je i kontradiktorno i takvi potezi nas vode samo do zastoja. Bilo bi dobro osloboditi stanovnike BiH vanjskih utjecaja koje truju okolnosti. Trebaju preuzeti odgovornost za sebe i svoje odluke. Predlažemo da vijeće izda jednu trezvenu procjenu stanja u BiH”, zaključio je Nebenzja.
Podsjetimo, pred početak sjednice Vijeća sigurnosti UN-a Nebenzja je napustio salu jer, kako je rekao, nije želio slušati “pristrasni izvještaj Christiana Schmidta, visokog predstavnika o stanju u BiH”.
Međutim, nakon što je Schmidt završio s obraćanjem, Nebenzja se vratio prisustvovati sjednici.