29.07.2025 08:06
0
Politico: EU priznala da nema mogućnosti da ispuni obećanje dato Trumpu
EU je priznala da nema mogućnost da ispuni obećanje dato predsjedniku SAD Donaldu Trumpu o dodatnih 600 milijardi dolara ulaganja u američku privredu, samo nekoliko sati nakon što je postignut dogovor u Škotskoj, tvrde izvori magazina Politico.

Dogovor između Trumpa i predsjednika Evropske komisije Ursule von der Leyen, kojim je izbjegnut potpuni trgovinski rat između EU i SAD, uključuje i obećanje od dodatnih 600 milijardi dolara evropskih ulaganja u SAD narednih godina.

Službenici Komisije su pojasnili da je riječ isključivo o ulaganjima privatnog sektora, bez ikakvog doprinosa javnih sredstava.

"To nije nešto što EU kao javna vlast može da garantuje. Riječ je o namjerama privatnih kompanija", naveo je jedan od visokih službenika.

Komisija nije najavila nikakve podsticaje kako bi obezbijedila da privatni sektor zaista dostigne tu visinu ulaganja, niti je objavila tačan vremenski okvir.

Jedan od službenika je rekao da je brojka od 600 milijardi "temeljena na detaljnim razgovorima s poslovnim udruženjima i firmama da bi se procijenile njihove investicijske namjere".

Trump je zaprijetio uvođenjem carina od 30 posto na većinu uvoza iz EU od 1. augusta, ali je tokom jučerašnjih pregovra pristao na nižu carinu od 15 posto.

Obećanje o ulaganjima od 600 milijardi dolara bilo je ključno za postizanje tog dogovora.

Komisija je naglasila da je riječ o novcu privatnih kompanija, a ne evropskih poreznih obveznika, što je razlika u odnosu na nedavni trgovinski sporazum Japana i SAD u kojem Tokio obećava 550 milijardi dolara kombinovanih javnih i privatnih ulaganja.

 
EKSAD
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.