Britanac potrošio 600.000 eura da postane žena: Sada želi opet biti muškarac
Nakon što je tokom više od decenije potrošio više od 600.000 eura na hirurške zahvate i estetske transformacije kako bi postao žena, Britanac Oli London sada želi ponovo postati muškarac.
Njegova ispovijest za britanski Metro UK šokirala je javnost i otvorila novo poglavlje u raspravama o rodnom identitetu, psihološkim izazovima tranzicije i granicama moderne medicine.
- U tom trenutku sam bio potpuno siguran da želim biti žena. Bio sam opsjednut izgledom, transformacijom, ali sada osjećam da sam izgubio sebe. Mislim da sam pogriješio - rekao je London za Metro UK.
Tokom godina, Oli je prošao kroz niz drastičnih zahvata, uključujući operaciju promjene spola, implantate, korekcije vilice, nosa, obrva, glasnica, te laserske tretmane za uklanjanje dlačica. Njegova transformacija često je punila naslovnice tabloida jer se u jednom trenutku identifikovao i kao Koreanac, želeći izgledati poput K-pop zvijezde.
Sada, međutim, kaže da je odlučio „vratiti se svom biološkom spolu“, te započeti proces rekonstruktivne tranzicije, što podrazumijeva nove operacije uklanjanja implantata i vraćanja maskulinih crta lica i tijela.
- Vjerujem da su doktori radili ono što sam tražio, ali niko me nije pitao da li bježim od sebe. Mislio sam da fizička promjena može riješiti moje unutrašnje borbe nije mogla- dodaje London.
Njegova ispovijest izazvala je oštre reakcije u javnosti. Dok pojedini izražavaju razumijevanje i empatiju, drugi oštro kritikuju njegovu odluku, upozoravajući da ovakvi slučajevi mogu narušiti kredibilitet stvarne borbe trans zajednice.
LGBTQ+ aktivisti i stručnjaci poručuju da je riječ o izuzetku, ne pravilu.
- Većina trans osoba ne žali zbog tranzicije. Ovdje se radi o individualnoj priči koja ne smije biti korištena za stigmatizaciju zajednice- rekla je za The Independent britanska aktivistica i trans žena Debi Hejton.
Ipak, priča o Oliju Londonu otvara važno pitanje jesu li svi koji traže tranziciju zaista spremni, psihološki, emocionalno i identitetski?
Stručnjaci pozivaju na dublje psihološko savjetovanje prije i poslije tranzicije, jer, kako kažu, operacija mijenja tijelo, ali ne uvijek i osjećaj pripadnosti sebi.