5/1/2025 3:33 PM
Dodik: Bila je ozbiljna prilika da odmaknemo RS od BiH ali je opozicija izdala, trebalo je samo da ćute
Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik izjavio je u četvrtak da engleska obavještajna služba "rovari i u Republici Srpskoj i u Srbiji", kazavši kako hoće u EU, ali da u tome "RS bude vidljiva".

Iznijevši teške kvalifikacije na račun države Bosne i Hercegovine, čiji je entitet RS dio, Dodik je u Gradini na obilježavanju 30 godina od stradanja Srba iz Zapadne Slavonije u hrvatskoj operaciji "Bljesak" od 1. maja 1995., poručio da je sada vrijeme da Srbi kažu "vratite nam Dejton i ostaćemo u BiH" ili drugačije nemaju šansu da njihovi potomci žive slobodno u Bosni i Hercegovini.

- Da nam se ne desi ponovo Slavonija, Jasenovac, Brod na Drini, naglasio je Dodik.

On je ustvrdio da je "opasnost ogromna".

- Zato i sklanjaju nas. Ako mislite da Dodik nema pametnija posla grdno se varate. Tek smo dobili mali predah jer u Americi nije pobijedila struktura koja bi nas već očistila. Sve su sistematski radili 30 godina - istakao je.

Naveo je da ne vodi političku, već narodnu i državnu kampanju, te pozvao opoziciju da "razgovaraju o suštini".

- Oni ne mogu da naprave ono što žele na zajedničkom nivou. Ovo je bila ozbiljna prilika da odmaknemo Republiku Srpsku od BiH da oni nisu izdali. Trebalo je samo da ćute, ali oni su postali proaktivni protiv RS i njene vlasti - rekao je Dodik.

- PDP je pod direktnim uticajem engleske obavještajne službe koja sada rovari i u Republici Srpskoj i u Srbiji. Ako neko misli da se RS neće obračunati sa tim, grdno se vara - rekao je Dodik.

Istakao je da ne želi da "bilo ko ovdje osjeti rat".

- Borimo se za ovaj komad zemlje, RS je prelijepa, stabilizovaće se i Srbija, čiji predsjednik Aleksandar Vučić je omogućio da Republika Srpska ima dodatni ekonomski razvoj i da pobjegnemo od priče da je EU jedina alternativa . rekao je Dodik, prenosi Anadolija pozivajući se na Tanjug.

On je naveo da hoće EU, ali da u tome "RS bude vidljiva." 

Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".

Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.

Sud BiH ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo "napad na ustavni poredak". Interpol nije raspisao međunarodnu potjernicu, a Sud BiH je zatražio reviziju te odluke, što nije prihvaćeno.

Dodik je u međuvremenu više puta prelazio granicu Bosne i Hercegovine radi putovanja u inostranstvo, a pokušaj službenika SIPA-e da mu uruče nalog o lišavanju slobode u Istočnom Sarajevu onemogućen je uplitanjem pripadnika MUP-a RS.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

VIJESTI
Source.ba-sva prava pridržana