Njemačka je u posljednje dvije godine zabilježila značajan rast plaća, a podaci Saveznog zavoda za statistiku (Destatis) i platforme Kununu otkrivaju iznenađujući trend – najveći dobitnici ovog rasta nisu bankari, menadžeri ili IT stručnjaci, već upravo oni koji su godinama bili potplaćeni i zanemareni: radnici u zdravstvu, njezi i sektoru podrške.
Od 2023. do 2025. godine prosječna plaća u Njemačkoj porasla je između 10 i 13 posto, a pojedina zanimanja u zdravstvu i njezi bilježe još snažniji skok. Pomoćnici u njezi, medicinske sestre za djecu i mlade, tehničari ortopedije i asistenti za podršku ostvarili su dvocifrene procente rasta prihoda, što ukazuje na promjene u strukturi tržišta rada i novu percepciju vrijednosti ovih zanimanja.
Iako ovi podaci ne uzimaju u obzir inflaciju – što znači da kupovna moć građana nije nužno proporcionalno rasla – stručnjaci ističu kako je rast rezultat nekoliko važnih faktora. Prije svega, to su kolektivni pregovori sindikata, ali i povećanje minimalne plaće koje je naročito pogodovalo niže plaćenim zanimanjima.
„Zdravstvena zanimanja su dugo bila potplaćena, ali s obzirom na hroničan manjak kadra i starenje stanovništva, očekujemo da će u tom sektoru i dalje rasti plaće“, poručuje Hermann Gartner iz Instituta za istraživanje tržišta rada (IAB). Dodaje kako se i poslodavci sve više trude zadržati radnu snagu u sektorima gdje je izuzetno teško pronaći kvalificirane kandidate.
Pored zdravstva, promjene se bilježe i u sektoru javne uprave, turizma i obrazovanja. No, simbolično i društveno gledano, porast plaća u zdravstvu predstavlja prepoznavanje vrijednosti rada koji je decenijama bio potcijenjen. To je ujedno i signal budućim radnicima – da tržište polako počinje poštovati one koji brinu o drugima.