19.1.2022. 8:44
0
Ratni Mostar: Španski vojnik i Haris kontaktirali nakon više od 20 godina
FOTO: Facebook
Na fotografiji sam vidio da sam to ja, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Haris Behram nakon što je španski vojnik Salvadoro Andrés Peláez objavio na Facebook stranici nekoliko fotografija iz ratnog Mostara.

Na fotografijama se Salvadoro slikao sa dječacima koji su se igrali na mjestu gdje je bio smješten španski oklopni transporter u centru grada, na istočnoj obali rijeke Neretve. Tada osmogodišnji Haris, kako kaže, živio je u centru grada, u Titovoj ulici. Prisjeća se da je transporter uvijek bio u blizini njegove zgrade, jer je jedino na tom mjestu bilo koliko-toliko sigurno da ga ne može pogoditi granata sa druge strane rijeke Neretve.


"Oko tih transportera smo se igrali dvije godine. Radijus kretanja nam je bio 200 metara. Kada bih sada nekome to rekao, rekli bi mi da smo bili u zatvoru",
priča Haris za RSE.


Ne sjeća kako je nastala fotografija sa španskim vojnikom. Ipak, u sjećanje mu se urezalo da su španski vojnici iz UNPROFOR-a (Zaštitne Snage Ujedinjenih naroda) dijelili svoje pakete sa djecom koja su se igrala oko transportera.

"Imali su lunch pakete. U njemu je bio kompletan obrok i onda bi sa nama dijelili. Sjećam se da su bili zeleni paketi hrane, sjećam se teksture i oblika. Nekada bi cijeli paket dali, a u njemu je bile neka konzerva, nešto slatko, malo hljeba. Nisu bili škrti i to nam je puno značilo kada nam daju, jer bi nas troje ili četvero to jelo. Sada kada pričaš to i meni djeluje nestvarno", kaže Haris.


Na fotografiji sa Harisom je bio i njegov rođak Almir Behram. Te 1993. godine, kada je nastala, imao je 11 godina. Živio je u istoj zgradi, pored transportera.

"Sjećam se da smo se dosta igrali i da se manje pucalo, jer su tu bili unproforci. Sjećam se i da su nam davali hrane, ali ne volim se previše ni sjećati tog vremena", priča Almir.



Haris dodaje kako i njega fotografija sa Salvadorom podsjeća na okupaciju Mostara, ali i da su strani vojnici tokom rata najbolji svjedoci onoga što se stvarno dešavalo.


"Jer sve tri strane imaju tri priče. Salvadoro mi je rekao da mu nije niko vjerovao kada je u Madridu pričao da su djeca po cijeli dan hodala oko transportera čekajući da im daju bombonu ili vodu. Ko god je bio u okupaciji, ne bih želio da mu se to ponovi", ističe Haris, dodajući kako je, možda, najslikovitiji momenat koliko su značili tada UN vojnici taj da su nakon što su čuli da će ići, žena i djeca ležali na ulici, kako im to ne bi dozvolili.  Godinama je, priča, pokušao stupiti u kontakt sa njima, ali bezuspješno.



Prije godinu dana, na Facebooku se pridružio grupi Bosnia veterans, u kojoj je objavio fotografije ratnog Mostara i dječaka za kojima je tragao. 

"Iznenadilo me kad su mi prije sedam dana ljudi počeli slati poruke. Svi su pokušali pomoći da pronađemo dječake", ističe on. Objava je urodila plodom, a prošle sedmice je stupio u kontakt sa dječacima.


"Bio sam veoma sretan, jer su živi. Kad sam napustio grad 1994. godine mislio sam o tome kako će preživjeti, kako će odrastati. Mnogo pitanja sam imao u glavi. Tako da je sada moj prvi utisak bio: ‘Wow, vi ste sada veliki dečki’", kaže uz osmijeh Salvadoro, prenosi RSE.



(Amer Mujezinović)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.