Predstavnički dom usvojio izmjene Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH
Na 30. sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH usvojen je, po hitnom postupku, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini, čiji je predlagač poslanik Saša Magazinović.
Dom je prethodno usvojio zahtjev predlagača da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po hitnom postupku. Dom je usvojio i zaključak kojim od Doma naroda PSBiH traži da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po hitnom zakonodavnom postupku, u skladu sa članom 124. Poslovnika Doma naroda PSBiH.
Predstavnički dom usvojio je, u prvom čitanju, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravnom postupku, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.
Na usaglašavanje Kolegijumu Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućen je Prijedlog zakona o dopuni Zakona o Javnom radio-televizijskom servisu Bosne i Hercegovine u prvom čitanju, čiji su predlagači, po skraćenom postupku, poslanici iz Kluba SDA Šerif Špago, Safet Kešo, Denijal Tulumović, Šemsudin Dedić, Edin Ramić, Nermin Mandra, Midhat Čaušević i Amor Mašović.
Predstavnički dom usvojio je zaključak kojim zadužuje Vijeće ministara BiH da u roku od 15 dana od dana donošenja ovog zaključka pripremi i dostavi Predstavničkom domu na razmatranje korigovane tekstove Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o industrijskom dizajnu, Prijedloga zakona o žigu i Prijedloga zakona o patentu, na način da se vrate odredbe važećih zakona koje se odnose na mogućnost podnošenja žalbi na odluke direktora Instituta, odnosno da se predvidi načelo dvostepenosti u smislu djelovanja Komisije za žalbe Instituta, uz regulisanje dodatne obaveze Komisije za žalbe Instituta da svoje drugostepene odluke donosi na brži i efikasniji način nego što je to do sada bio slučaj.
Usvajanjem ovog zaključka iz zakonodavne procedure povučeni su Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o industrijskom dizajnu, P.Z.E.I., prvo čitanje, kojeg je, po skraćenom postupku, predložilo Vijeće ministara BiH, Prijedlog zakona o žigu, P.Z.E.I., prvo čitanje, kojeg je po skraćenom postupku predložilo Vijeće ministara BiH i Prijedlog zakona o patentu, P.Z.E.I., prvo čitanje, kojeg je, također po skraćenom postupku, predložilo Vijeće ministara BiH.
Usvojen je i zaključak kojim se iz zakonodavne procedure povlači Prijedlog zakona o sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini, broj 02-02-1-813/25, radi dorade.
Predstavnički dom usvojio je negativno mišljenje Komisije za finansije i budžet o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o finansiranju institucija Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač poslanik Marinko Čavara. Usvajanjem negativnog mišljenja Komisije, ovaj Prijedlog zakona smatra se odbijenim.
Usvojen je Izvještaj o provođenju javnih saslušanja sadašnjih i bivših pravobranilaca u Pravobranilaštvu Bosne i Hercegovine, a u vezi s aktuelnim arbitražnim postupcima, koji su Domu podnijele Komisija za finansije i budžet i Komisija za borbu protiv korupcije.
Uz ovaj Izvještaj, usvojeni su i sljedeći zaključci:
• Predstavnički dom PSBiH smatra da je koncesioni, institucionalni i pravni proces koji je prethodio i doveo do gubitka više od 112 miliona KM u arbitražnom sporu pred ICSID-om u Washingtonu s firmom Viaduct iz Slovenije bio praćen brojnim nepravilnostima. Utvrđeno je nesavjesno i neadekvatno postupanje, kao i nečinjenje nadležnih institucija. Takođe, postoji sumnja na pogodovanje i djelovanje koje je štetilo javnom interesu Bosne i Hercegovine i entitetu Republika srpska;
• Predstavnički dom PSBiH upućuje Izvještaj s javnog saslušanja zajedno s transkriptom Tužilaštvu BiH. Očekuje se da pravosudne institucije pokrenu neophodne postupke zbog osnovane sumnje na organizovane koruptivne radnje usmjerene protiv interesa Bosne i Hercegovine.
Sve ukazuje da je cilj tih radnji bio pogodovanje i omogućavanje zarade firmi Viaduct iz Slovenije. S obzirom na već nastalu štetu po Bosnu i Hercegovinu i njene institucije, pljenidbom imovine, Predstavnički dom traži od Tužilaštva BiH hitno preduzimanje radnji iz svoje nadležnosti protiv svih odgovornih lica.
To uključuje predstavnike izvršnih i pravosudnih tijela, učesnike u koncesiji, kao i njihove domaće i međunarodne saradnike. Sumnja se odnosi na učešće u procesu od dodjele koncesije, preko njenog raskida i sudskih postupaka, do konačnog gubitka arbitražnog spora (broj: ARB/16/36) u Washingtonu i izvršenja presude.
Predstavnički dom, na prijedlog Komisije za borbu protiv korupcije, usvojio je i zaključke koji glase:
• Na osnovu člana 10., a u vezi sa članom 11. stav (2) Zakona o Tužilaštvu BiH, Predstavnički dom PSBiH zahtijeva od Tužilaštva BiH da što prije, a najkasnije u roku od 15 dana, dostavi izvještaj o radu i postupanju, te primjeni zakona BiH u istrazi protiv Milorada Dodika, osumnjičenog zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo napad na ustavni poredak iz člana 156. stav (1) Krivičnog zakona BiH;
• Predstavnički dom PSBiH zadužuje Komisiju za borbu protiv korupcije da, po zaprimanju izvještaja Tužilaštva BiH, izvrši analizu izvještaja o radu i postupanju Tužilaštva BiH u ovom predmetu i pripremi prijedlog mjera u skladu sa zakonskim propisima.
Predstavnički dom usvojio je poslaničku inicijativau Jasmina Imamovića, Saše Magazinovića, Rejhane Dervišević, Albina Muslića, Ermine Salkičević Dizdarević, Denisa Zvizdića, Nihada Omerovića, Midhata Čaušević, Denijala Tulumovića i Zlatana Begića kojom Predstavnički dom PSBiH, u skladu sa članom 17. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, br. 38/02, 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 81/07, 94/07 i 24/08) zadužuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine da, bez odgađanja, usvoji izmjene i dopune Okvirne energetske strategije u Bosni i Hercegovini („Službeni glasnik BiH“, br. 70/18) (u daljem tekstu: Energetska strategija) i eventualno drugih dokumenata donesenih na osnovu Energetske strategije, na način da se iz navedenih dokumenata izostavi tj. izbriše gasovodni projekat „Podzemno skladište gasa Tetima sa priključnim gasovodom Kladanj-Tuzla-Tetima“ i da se za namjenu skladištenja prirodnog gasa odabere lokalitet koji neće ugrožavati živote, zdravlje i imovinu bilo koga u Bosni i Hercegovini.
Također, zahtijeva se da vlasti entiteta Federacije BiH iz Strategije i svih dokumenata, bilo da su važeći ili u pripremi, brišu gasovodni projekat „Podzemno skladište gasa Tetima sa priključnim gasovodom Kladanj-Tuzla-Tetima“ kao opciju skladištenja gasa. Ovom inicijativom zadužuje se Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH da, bez odgađanja, pripremi izmjene i dopune Energetske strategije na gore opisani način i dostavi ih Vijeću ministara BiH.
Na usaglašavanje Kolegijumu Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućena je poslanička inicijativa Saše Magazinovića kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da, u saradnji sa Ministarstvom sigurnosti BiH, međunarodnim i lokalnim partnerima, hitno pronađe novu lokaciju za smještaj migranata koji trenutno borave u migrantskom kampu Blažuj, koja će ispunjavati sigurnosne, tehničke i humanitarne standarde, a u interesu sigurnosti građana i očuvanja javnog reda i mira na području Ilidže.
Usvojen je Izvještaj o radu Zajedničke komisije za administrativne poslove PSBiH za period od 01. 01. do 31. 12. 2024. godine.
Usvojen je Konsolidovani godišnji izvještaj o sistemu finansijskog upravljanja i kontrole u institucijama Bosne i Hercegovine za 2024. godinu, čiji je podnosilac Ministarstvo finansija i trezora BiH. Uz ovaj Konsolidovani godišnji izvještaj, Dom je usvojio zaključak kojim od Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH, Arhiva BiH, Agencije za javne nabavke BiH i Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost traži da ubuduće svoje godišnje izvještaje o sistemu finansijskog upravljanja i kontrole dostavljaju Centralnoj harmonizacijskoj jedinici Ministarstva finansija i trezora BiH na način i u rokovima koji su definisani propisima iz ove oblasti.
Dom je usvojio i Godišnji konsolidovani izvještaj interne revizije za 2024. godinu, čiji je podnosilac Ministarstvo finansija i trezora BiH.
Uz ovaj Izvještaj usvojen je i zaključak kojim Predstavnički dom PSBiH traži od Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH i Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH da, u saradnji sa Vijećem ministara BiH, usklade pravilnike o unutrašnjoj organizaciji u dijelu koji se odnosi na internu reviziju, kako bi se interna revizija uspostavila u skladu s relevantnim propisima.
Usvojen je Izvještaj o finansijskom poslovanju BHRT-a za 2024. godinu. Dom je k znanju primio Programski izvještaj BHRT-a za 2024. godinu, te Programski plan i Finansijski plan BHRT-a za 2025. godinu.
K znanju je primljena i Informacija o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini za 2024. godinu, čiji je podnosilac Ministarstvo sigurnosti BiH.
Predstavnički dom dao je saglasnost za ratifikaciju:
• Sporazuma o zajmu (Projekat održive, integrisane i sigurne putne infrastrukture) između Bosne i Hercegovine i Međunarodne banke za obnovu i razvoj;
• Sporazuma o zajmu (Drugi programski zajam za razvojnu politiku zdravstvenih sektora) između Bosne i Hercegovine i Međunarodne banke za obnovu i razvoj;
• Sporazuma o grantu između Bosne i Hercegovine i Evropske investicione banke ,,Mediteranski koridor: Poddionica autoputa 5c Tunel Kvanj – Buna u Bosni i Hercegovini, Grant Evropskog zajedničkog fonda Zapadni Balkan/WB-IG04-BiH-TRA-05, broj ugovora (FI br.) 98144, operativni broj (Serapis br.) 2015-0773;
• Ugovora o finansiranju (Evropski fond za održivi razvoj – EFSD+ Specijalno investiciono područje 1) između Bosne i Hercegovine i Evropske investicione banke – Vjetroelektrana Poklečani, broj ugovora (FI br.) 94.541, broj operacije (Serapis br.) 2022-0241.
(NAP)