Sud BiH odbio zahtjev: Fikretu Hodžiću se oduzima 781.000 KM, novac ide u budžet FBiH
Sud je odbio vratiti i registrator plave boje sa oznakom „svaštara 2020", u kojem se nalazi Ugovor o prodaji medicinske opreme, dokumenti na kineskom jeziku, kao zahtjev za izdavanje saglasnosti za uvoz medicinskih sredstava.
Sud BiH odbio je zahtjev Fikreta Hodžića, vlasnika firme FH Srebrena malina, koji je putem svojih advokata tražio od Suda Bosne i Hercegovine da mu vrati novac koji mu je Sud BiH privremeno blokirao 2020. godine, nakon što je otkrivena nezakonita nabavka neupotrebljivih 100 respiratora ACM812 A plaćenih iz budžeta Federacije BiH.
Šta je sve tražio
Rješenje kojim se zahtjev odbija kao neosnovan, doneseno je 14. jula. Na njega postoji pak pravo žalbe.
Hodžićevi advokati u zahtjevu su naveli da je u ponovljenom postupku žalba odbrane uvažena i donesena presuda kojom se optužba odbija, te smatraju da je postupak pravosnažno okončan i da su se stekli uslovi za povrat novčanih sredstava.
Radi se o 694.747,78 KM, uključujući i iznos od 87.000,00 KM.
U rješenju, navodi se sljedeće:
"Odbija se Zahtjev za povrat novčanog iznosa od 694.747,78 KM, uključujući iznos od 87.000,00 KM privremeno oduzet od Fikreta Hodžića, kao zastupnika pravnog lica „F.H. Srebrena malina" d.o.o. prema Potvrdi o privremenom oduzimanju predmeta broj: 02/3108/20 od 11.6.2020. godine, MUP Kantona Sarajevo, Sektor kriminalističke policije, Odjeljenje za privredni kriminal, koji ukupan iznos je utvrđen kao protivpravna imovinska korist, pa se istovremeno POTVRĐUJE oduzimanje od FIKRETA HODŽIĆA pravnog lica "F.H. SREBRENA MALINA" d.o.o., Sućeska imovinska korist pribavljena izvršenjem krivičnog djela u iznosu od 694.747,78 KM (šestotinadevedestčetirihiljadesedamstočetrdesetsedam konvertibilnih maraka i 78 pfeninga), od kojeg iznosa je dio u iznosu od 87.000,00 KM (osamdesetsedamhiljada konvertibilnih maraka) privremeno oduzet po potvrdi o privremenom oduzimanju predmeta Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, broj 02/3-108/20 od 11.06.2020. godine i pohranjen kod KDP-a Suda Bosne i Hercegovine, koji iznosi se imaju uplatiti po pravosnažnosti ovog Rješenja na račun Budžeta Federacije Bosne i Hercegovine.
Sud je odbio vratiti i registrator plave boje sa oznakom „svaštara 2020", u kojem se nalaze sljedeći dokumenti: Ugovor o prodaji medicinske opreme, dokument na kineskom jeziku oznake ACM812A (13 listova), Ugovor o radu na određeno vrijeme za dvije osobe,, Izjavu o dostavljanju dokumentacije, kopiju akta Ambasade BiH u Pekingu, zahtjev za izdavanje saglasnosti za uvoz medicinskih sredstava koja nisu upisana u registar medicinskih sredstava BiH, molba za transport od 22.4.2020. godine naslovljena na FLY BOSNIA d.o.o., kao i brojne druge dokumente.
Među njima i dopis premijera Fadila Novalića broj: 01-02-385/20 od 14.4.2020. godine (Pismo o nabavci), označen dokaz oznakom 6, Ugovor o humanitarnom čarter letu FLY BOSNIA i „F.H. Srebrena malina" bez broja i datuma, na engleskom jeziku (9 listova sa pripadajućim aneksom 145), rješenje Agencije za lijekove i medicisnka sredstva BiH, BROJ: 10-07-122-3916-1/20 od 27.4.2020. godine, Operation Manual ACM812 (40 stranica) na engleskom jeziku, Akt premijera Federacije 01-02-385/20 od 14.4.2020. godine.
Saznajemo da je odobreno da mu se vrati kompjuter, laptop i telefon, kao i oprema koja je uzeta iz kompanije u Vogošći. Radi se predmetima koji nisu bili bitni za presuđenje.
Podsjećamo, Hodžić je drugostepenom presudom Suda BiH bio osuđen na pet godina zatvora.
Potom je on uputio apelaciju Ustavnom sudu BiH koji je prihvatio navod da Hodžić i pravno lice nisu znali za šta se terete.
Zbog toga je presuda Apelacionog vijeća u odnosu na Fikreta Hodžića i pravno lice F. H. Srebrena malina d.o.o. ukinuta te je održano ponovljeno suđenje, po izmijenjenoj optužnici Tužilaštva BiH.
U ponovljenom postupku nije utvrđivana krivica.
Međutim, Apelaciono vijeće u ponovljenom postupku se uopće nije bavilo pitanjima postojanja krivičnog djela i krivične odgovornosti tada optuženih Hodžića i njegove firme.
Kako su to naveli i u presudi, optužbu su odbili zbog formalnih nedostatka, odnosno prepreka za raspravljanje o glavnom predmetu krivičnog postupka.
Znači, isključivo zbog procesnih greški i propusta Tužilaštva BiH tokom istrage i sastavljanja, odnosno podizanja optužnice, a ne zbog nedokazane krivnje Fikreta Hodžića, sada bi Hodžić mogao dobiti nazad zaradu od nezakonite nabavke respiratora zbog čega su u zatvoru Fadil Novalić i Fahrudin Solak.