Ko je Zlatan Mijo Jelić protiv kojeg je pravosuđe Hrvatske obustavilo istragu: ‘Zločinac’ i bivši predsjednik NK Široki Brijeg
Zlatan Mijo Jelić, general HVO-a protiv kojeg je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine 2015. potvrdilo jednu od najopsežnijih optužnica zbog ratnih zločina nad bošnjačkim civilima i ratnim zarobljenicima, u Hrvatskoj će nastaviti živjeti kao slobodan čovjek.
Ovu vijest objavio je prekjučer Jutarnji list.
Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu na svojim je službenim stranicama objavilo šturo saopćenje u kojem navodi da je 17. jula donijelo rješenje da se istraga protiv hrvatskog državljanina rođenog 1970. pokrenuta zbog osnovane sumnje da je počinio krivična djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava i to ratnim zločinom nad civilima i vojnim zarobljenicima - obustavlja zbog nedostatka dokaza.
No, ko je Zlatan Mijo Jelić, nekadašnji predsjednik nogometnog kluba Široki Brijeg kojeg je uoči obilježavanja 25. godišnjice akcije Oluja, u ljeto 2020. odlikovao predsjednik Hrvatske Zoran Milanović za zasluge brigada i specijalne policije HVO-a u oslobađanju Hrvatske!?
Tužilaštvo BiH u optužnici iz 2015.godine teretilo je Jelića da je kao general Vojne policije HVO-a bio direktno nadležan i za upravljanje logorom Heliodrom u Mostaru u kojem je HVO u zarobljeništvu držao oko 200 zarobljenika.
Tužilaštvo BiH je krivično gonjenje Jelića 2020. prepustilo DORH-u jer je Jelić tada, kako se tvrdilo odselio u Hrvatsku i postao nedostupan sudskim i policijskim organima BiH. No, tada se sumnjalo da je pobjegao jer je znao za podizanje optužnice. Prije bijega u Zagreb, bio je i član Izvršnog odbora Nogometnog saveza BiH.
Tužilaštvo BiH je optužnicu protiv Jelića temeljilo je na dokazima koje su haški istražitelji pribavili za suđenje šestorici bosansko-hercegovačkih Hrvata - Jadranku Priliću i ostalima, kao i za suđenje Mladenu Naletiliću Tuti i njegovoj "kažnjeničkoj bojni". Prlić i ostalih pet vojnih i političkih zvaničnika HVO-a Haaški sud je pravomoćno osudio ukupno na više od 100 godina zatvora. U haškoj presudi Jadranku Prliću i ostalima jasno se navodilo ime Zlatana Mije Jelića i to na više mjesta.
Ime Jelića spominjalo se i prije nekoliko mjeseci. Tada je Milanović tvrdio da je su iz Bosne i Hercegovine stigle nove optužnice protiv hrvatskih generala.
Na popisu traženih komandanata, tada se tvrdilo da se nalazi se i general HVO-a Mijo Jelić, ali se pokazalo kao laž, što je Raport prvi objavio i raskrinkao, a Tužilaštvo BiH potvrdilo. Tu dezinformaciju medijima je pustio u eter Milanović, a kasnije potvrdio i general Ljubo Ćosić Rojs, prenosi Raport.