Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić iznenada je prekinuo službenu posjetu Sjedinjenim Američkim Državama i vratio se u Srbiju zbog, kako strani mediji prenose, zdravstvenih problema. Ovu vijest objavile su najuglednije svjetske agencije uključujući Associated Press, Bloomberg, TASS, RIA Novosti, Xinhua i druge.
Prema navodima AP-a, Vučiću je iznenada pozlilo tokom jednog od sastanaka, nakon čega je, u dogovoru s ljekarima, odlučio prekinuti posjetu i vratiti se u Srbiju. Po dolasku je hospitaliziran u Vojnoj medicinskoj akademiji (VMA) u Beogradu.
Još nije poznato o kakvom je zdravstvenom problemu riječ, ali se navodi da Vučić ima povišen krvni pritisak.
Sastanci s američkim zvaničnicima, Giulianijem i povratak kući
Bloomberg prenosi da je predsjednik Srbije imao planirane sastanke s američkim kongresmenima i bivšim gradonačelnikom New Yorka, Rudyjem Giulianijem, ali da je dio tih aktivnosti otkazan nakon pogoršanja zdravstvenog stanja.
Agencija navodi da se Vučićev kabinet još nije službeno oglasio.
U fokusu: Parada pobjede u Moskvi i političke tenzije
Više izvora, uključujući RIA Novosti, TASS i Xinhua, podsjećaju da je Vučić ranije najavio prisustvo na Paradi pobjede 9. maja u Moskvi, što je izazvalo kontroverze i kritike iz Evropske unije zbog osjetljive geopolitičke situacije.
Ruski mediji tvrde da Vučić ostaje u vojnoj bolnici i da će detalji o njegovom zdravstvenom stanju biti saopćeni u narednim danima. Također se citira njegova ranija izjava da će prisustvovati paradi “osim ako mu se nešto ne dogodi”.
Ukrajinski i kineski mediji također prate situaciju
Ukrajinske nacionalne novine (UNN) pišu da je Vučić, zajedno sa slovačkim premijerom Robertom Ficom, otkazao dolazak u Moskvu, te napominju da je i Fico pod prismotrom javnosti zbog narušenog zdravlja nakon pokušaja atentata.
Kineska agencija Xinhua navodi da je predsjedniku Srbije pozlilo nakon više sastanaka, dok su se u prostoriji nalazili ministar finansija Siniša Mali i Vučićeva savjetnica za medije Suzana Vasiljević.