Biden: Svako ko misli da će Putin stati ako dobije dio ukrajinske teritorije jednostavno je blesav
Joe Biden je u ekskluzivnom intervjuu, prvom otkako je napustio Bijelu kuću, za BBC izjavio da pritisak Trumpove administracije na Ukrajinu da se odrekne teritorije Rusiji predstavlja "moderno izbjegavanje sukoba".
Govoreći u Delawareu u ponedjeljak, rekao je da ruski predsjednik Vladimir Putin vjeruje da je Ukrajina dio Rusije i da je "svako ko misli da će stati" ako se neka teritorija ustupi kao dio mirovnog sporazuma "jednostavno je blesav".
Biden, koji je govorio dok savezničke zemlje obilježavaju 80. godišnjicu Dana pobjede u Evropi ove sedmice, rekao je da je zabrinut zbog raspada odnosa između SAD-a i Evrope pod predsjednikom Donaldom Trumpom, što bi, kako je rekao, "promijenilo modernu historiju svijeta".
Biden je bio osporavan zbog vlastitog dosjea o Ukrajini, kao i zbog svoje odluke da prekine svoju kandidaturu za reizbor 2024. godine pred kraj utrke, nakon što je neuspješan nastup u debati izazvao zabrinutost zbog njegove mentalne spremnosti i gurnuo Demokratsku stranku u krizu.
Biden je odustao manje od četiri mjeseca prije novembarskih izbora, a kada su ga pitali da li je trebao otići ranije i dati više vremena za izbor zamjene, rekao je: "Ne mislim da bi to bilo važno. Otišli smo u vrijeme kada smo imali dobrog kandidata."
"Stvari su se odvijale tako brzo da je bilo teško odustati. I bila je to teška odluka", rekao je. "Mislim da je to bila ispravna odluka. Mislim da... bila je to jednostavno teška odluka."
Upitan o postupanju sadašnje administracije prema američkim saveznicima, bivši predsjednik osudio je Trumpove pozive SAD-u da povrate Panamski kanal, da prisvoji Grenland i da Kanada postane 51. država.
"Šta se dovraga ovdje dešava? Koji predsjednik ikada tako govori? To nismo mi", rekao je. "Mi se bavimo slobodom, demokratijom, prilikama, a ne konfiskacijom.“
Što se tiče Ukrajine, Biden je bio osporavan da li je pružio dovoljno podrške Kijevu kako bi osigurao da mogu pobijediti u ratu, umjesto da se samo odupru ruskoj invaziji velikih razmjera. Tokom tri godine borbi, njegova Bijela kuća je promijenila svoj stav o upotrebi oružja koje su isporučile SAD i s vremenom ukinula neka ograničenja.
„Dali smo im sve što im je bilo potrebno da osiguraju svoju nezavisnost i bili smo spremni da odgovorimo, agresivnije, ako Putin ponovo krene”, rekao je.
Bidena su također pitali o komentarima Trumpove administracije koji sugerišu da Kijev mora odustati od dijela teritorije kako bi osigurao mirovni sporazum koji bi okončao borbe.
Potpredsjednik SAD-a JD Vance nedavno je izložio američku viziju mirovnog plana u Ukrajini, rekavši da bi on „zamrznuo teritorijalne linije... blizu mjesta gdje su danas“.
Rekao je da će i Ukrajina i Rusija „morati odustati od dijela teritorije koju trenutno posjeduju”. Ministar odbrane Pete Hegseth ponovio je tu poruku, rekavši da je povratak na granice Ukrajine prije 2014. „nerealan“.
"To je moderno ublažavanje sukoba", rekao je Biden u ponedjeljak, aludirajući na politiku bivšeg britanskog premijera Nevillea Chamberlaina, koji je krajem 1930-ih nastojao udovoljiti zahtjevima Adolfa Hitlera u neuspjelom pokušaju da izbjegne katastrofalan sveopšti rat u Evropi.
Također je izrazio zabrinutost da će "Evropa izgubiti povjerenje u sigurnost Amerike i njeno vodstvo".
Trump je rekao da očekuje da će Rusija zadržati Krimsko poluostrvo, koje je Moskva ilegalno anektirala 2014. godine, a prošlog mjeseca je optužio ukrajinskog lidera Volodimira Zelenskog da je naštetio mirovnim pregovorima kada je Zelenski odbacio taj prijedlog.
Izvještaji sugeriraju da nedavni američki prijedlozi za sporazum o primirju ne uključuju samo formalno američko priznanje Krima kao dijela Rusije, već i de facto američko priznanje ruske kontrole nad drugim okupiranim područjima u Ukrajini. Bijela kuća nije javno potvrdila detalje.
"Nemam favorita. Ne želim imati favorita. Želim da se postigne dogovor", rekao je Trump prošlog mjeseca kada su ga pitali o priznavanju ruskog suvereniteta nad Krimom.
"Da, naravno, [Ukrajinci] su ljuti što su napadnuti", rekao je potpredsjednik Vance za Fox News prošle sedmice. "Ali hoćemo li nastaviti gubiti hiljade i hiljade vojnika zbog nekoliko kilometara teritorije na ovaj ili onaj način?"
Pritisak da se ustupi zemlja ne dolazi samo iz Washingtona, a gradonačelnik Kijeva, Vitalij Kličko, prošlog mjeseca je za BBC rekao da će Ukrajina možda morati privremeno odustati od teritorije.
Govoreći o Putinu, Biden je rekao: "Jednostavno ne razumijem kako ljudi misle da ako dozvolimo diktatoru, nasilniku, da odluči da će uzeti značajne dijelove zemlje koji nisu njegovi, da će ga to zadovoljiti. Ne razumijem baš."
Također je rekao da se boji da bi neke zemlje u NATO savezu koje graniče s Rusijom mogle "jednostavno reći da moramo napraviti kompromis" Putinu ako Ukrajina na kraju odustane od zemlje.
Trump se dugo opirao nastavku nivoa američke vojne podrške koju je Biden pružao Ukrajini, tvrdeći da je njegov krajnji cilj okončanje krvoprolića.
Tenzije između Bijele kuće i ukrajinskog lidera eksplodirale su u javnosti u februaru, kada su Trump i Vance izgrdili Zelenskog i zahtijevali da pokaže više zahvalnosti za godine američke podrške tokom vanrednog televizijskog sastanka u Ovalnom kabinetu.
"Smatram da je to nekako ispod nivoa Amerike na način na koji se to dogodilo", rekao je Biden o sastanku.
Trump i njegovi visoki zvaničnici su više puta kritikovali evropske zemlje zbog toga što ne troše dovoljno na vlastitu odbranu i što se previše oslanjaju na podršku SAD-a.
SAD su ubjedljivo najveći pojedinačni donator Ukrajini, ali evropske zemlje zajedno su potrošile više novca, prema podacima Kiel Instituta, njemačkog think tanka koji prati podršku Kijevu.
"Ne razumijem kako ne razumiju da je snaga u savezima", rekao je Biden o Trumpovoj administraciji u ponedjeljak. "Postoje koristi... To nam generalno štedi novac."
Kada su ga pitali o prvih 100 dana predsjednika Trumpa na vlasti, koji su obilježeni nizom izvršnih akcija, kao i drastičnim smanjenjem veličine i potrošnje savezne vlade, Biden je pohvalio vlastiti dosje i pokušao napraviti oštar kontrast između vremena kada je napustio funkciju i sadašnjeg stanja.
"Naša ekonomija je rasla. Kretali smo se u smjeru gdje je berza bila u porastu. Bili smo u situaciji u kojoj smo širili svoj utjecaj širom svijeta na pozitivan način, povećavajući trgovinu", rekao je o stanju u zemlji kada je napustio Bijelu kuću u januaru.
U međuvremenu, Trump kaže da predvodi potrebnu reviziju odnosa svijeta sa SAD-om, rebalansirajući trgovinu, kontrolirajući ilegalnu imigraciju i povećavajući efikasnost vlade.
„Neka historija to prosudi“, rekao je Biden. „Ne vidim ništa što je bilo trijumfalno.”