Članice Svjetske zdravstvene organizacije glasale za globalni sporazum o pandemiji
Članovi Svjetske zdravstvene organizacije (SZO)glasali su na skupštini za potencijalno revolucionarni globalni sporazum o poboljšanju spremnosti za pandemiju, javio je Reuters.
Sto dvadeset četiri zemlje glasale su za, nakon što je Slovačka u ponedjeljak pozvala na glasanje, dok je njen premijer, skeptičan prema vakcini protiv COVID-19, zahtijevao da njegova zemlja ospori usvajanje sporazuma. Nijedna zemlja nije glasala protiv, dok je jedanaest zemalja, uključujući Poljsku, Izrael, Italiju, Rusiju, Slovačku i Iran, bilo suzdržano.
„Vlade iz cijelog svijeta čine svoje zemlje i našu međusobno povezanu globalnu zajednicu pravednijom, zdravijom i sigurnijom od prijetnji koje predstavljaju patogeni i virusi pandemijskog potencijala“, rekao je generalni direktor SZO-a, Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Nacrt sporazuma, koji se bavi strukturnim nejednakostima u načinu na koji se razvijaju lijekovi ili vakcine i zdravstveni alati, nakon lekcija naučenih iz pandemije COVID-19 koja je ubila milione ljudi u periodu 2020. – 2022. godina, biće formalno usvojen danas na plenarnoj sjednici Svjetske zdravstvene skupštine u Ženevi.
Ali, sporazum neće formalno stupiti na snagu dok se ne pregovara o aneksu o dijeljenju patogena, što bi moglo potrajati i do dvije godine, nakon čega će države morati ratificirati sporazum.
Nakon tri godine teških pregovora, mnogi diplomati i analitičari su sporazum vidjeli kao pobjedu globalne saradnje u vrijeme kada su multilateralne organizacije poput SZO-a pogođene oštrim smanjenjem američkog stranog finansiranja.
Američki pregovarači su napustili diskusije nakon što je predsjednik Donald Trump započeo dvanaestomjesečni proces povlačenja, daleko najvećeg finansijskog sponzora SZO-a, iz agencije kada je preuzeo dužnost u januaru. S obzirom na to, SAD ne bi bile obavezane sporazumom.