Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan izjavio je da se ne namjerava ponovo kandidirati za predsjedničku funkciju, ističući kako je zemlji potreban novi ustav koji će odražavati duh savremenog doba i demokratskih vrijednosti.
"Nemam namjeru da se ponovo kandidujem za predsjednika. Naš jedini cilj je jačanje ugleda Turske. Zemlja se mijenja, svijet se mijenja. Da li zaista vjerujete da možemo napredovati s ustavom koji je nastao nakon vojnog puča i koji i dalje nosi njegov mentalitet? Turska više ne može koračati naprijed s takvim ustavom. Potreban nam je ustav koji će predložiti civili, a ne pučisti", rekao je Erdogan, prenosi agencija Anadolu.
Erdogan već duže vrijeme zagovara donošenje novog ustava koji bi, prema njegovim riječima, bio "demokratskiji, civilniji i usklađen s potrebama savremenog društva".
Važeći turski ustav donesen je 1982. godine, nakon vojnog udara iz 1980., a iako je tokom godina doživio niz amandmana, kritičari tvrde da i dalje zadržava elemente autoritarnog sistema i vojno-pučističke logike.
Opozicija redovno izražava sumnju u Erdoganove motive, tvrdeći da se ustavne reforme koriste kao sredstvo za učvršćivanje njegove lične vlasti i potkopavanje nezavisnih institucija. Ipak, njegova najava povlačenja s političke scene mogla bi otvoriti prostor za novu političku dinamiku, posebno uoči narednih predsjedničkih i parlamentarnih izbora.
Erdogan je 2023. godine izabran za predsjednika po treći put, a mandat mu traje do 2028. godine.
Politički analitičari smatraju da bi pitanje novog ustava moglo postati ključno u godinama koje dolaze, jer će upravo ustavni okvir odrediti pravila političke borbe u Turskoj nakon Erdoganove ere.