U sali Senata Rektorata Univerziteta u Sarajevu jučer je održan naučni simpozij pod nazivom „Srbija i Bosna u savremenim vidicima“, koji je organizovan kao prvi u nizu naučni skup trodnevnog konferencijskog programa u okviru 11. internacionalne konferencije „Sarajevo i svijet“, a koja se realizira kao segment manifestacije - Odbrana Bosne i Hercegovine – Igman 2025 – Od Dana nezavisnosti do Dana državnosti.
Simpozij je organizovan partnerstvom Memorijalnog centra Sarajevo i Međunarodnog foruma Bosna čiji je pročelnik akademik prof.dr. Rusmir Mahmutćehajić, Centra za interdisciplinarne studije Univerziteta u Sarajevu „Prof. dr. Zdravko Grebo“, u saradnji s Internacionalnom akademijom nauka i umjetnosti u Bosni i Hercegovini i Gradom Sarajevom.
U fokusu simpozija bile su dvije značajne knjige britanskog historičara prof. Marka Attile Hoarea – „Serbia - a Modern History“ i „The History of Bosnia - from the Middle Ages to the Present Day“, koje na izuzetno relevantan način pristupaju savremenoj interpretaciji historije Srbije i Bosne i Hercegovine. Kroz interdisciplinarne panel diskusije, istaknuti stručnjaci i naučnici iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije, analizirali su dihotomijske odnose dvaju država, kako u prošlosti tako i danas.
Skup su otvorili dr. Rifat Škrijelj, direktor Centra za interdisciplinarne studije Univerziteta u Sarajevu, doc. dr. Ahmed Kulanić, direktor Memorijalnog centra Sarajevo te potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine, Igor Stojanović.
U svom obraćanju, Kulanić je istaknuo da ja važno podsjećati da razvoj svakog društva počiva na obrazovanju, nauci i istraživanjima te kritičkom sagledavanju i propitivanju povijesnih događaja i procesa.
“
Naučna objektivnost i istinitost kazivanja povijesnih događaja, najvažniji su alat u borbi protiv njene instrumentalizacije. Trideset tri godine nakon obnove nezavisnosti, suočavamo se sa izazovima očuvanja bosanske državnosti i duha Bosne, kao i izgradnje kolektivnog identiteta. Zbog toga, jačanje institucija BiH i umrežavanje, ključni su u procesu jačanja svijesti o sebi, važnosti države i kreiranju temelja za njenu uspješniju budućnost i razvoj”, naglasio je Kulanić.
Ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo, Omer Osmanović i predsjednik Organizacionog odbora manifestacije Odbrana BiH – Igman 2025, istaknuo je da je ovo prvi u nizu naučnih skupova, povodom obilježavanja Dana prijema BiH u organizaciju Ujedinjenih nacija te je najavio i druga dva, 17. i 23. maja, koji će se održati u Memorijalnom centru Sarajevo.
Učesnici su kroz razmjenu mišljenja i akademski dijalog analizirali složene odnose između Srbije i Bosne i Hercegovine, nudeći modele tumačenja prošlosti koji se temelje na kontekstu, odgovornosti i razumijevanju, a ne na poricanju i relativizaciji.