U posljednjim sedmicama i mjesecima unutar sektora vanjskih poslova BiH, kako saznaje Fokus.ba, odaslani su brojni pozivi uposlenicima ovog sektora da iskažu interes za rad u DKP mreži, odnosno u ambasadama BiH širom svijeta.
Razlog je hronična nepopunjenost DKP mreže ne samo istočno od naše države, nego i u nizu zemalja zapadne Evrope. Međutim, kako saznajemo, zainteresiranost uposlenih u Ministarstvu vanjskih poslova BiH da odu raditi u nekih od bh. Ambasada diljem svijeta je vrlo mala pa čak i nikakva!
Prvi čovjek ovog ministarstva Elmedin Konaković de facto se našao u problemima zbog ovakve situacije, dok se s druge strane ne čine ozbiljni koraci da se popune ambasade BiH dalje od Austrije ili Njemačke. U ovim zemljama se pojedinci iz MVP donekle i odluče da nastave svoju karijeru.
No, sada su se u Ministarstvu koje predvodi Konaković, prema nacrtu akta do kojeg je došao Fokus, izgleda odlučili ići “linijom manjeg otpora”.

Naime, Konakovićevo Ministarstvo sačinilo je nacrt izmjene Pravilnika o plaćama, dodacima I naknadama osoblja u DKP mreži, prema kojem se dodaje član koji nalaže da zaposleni u DKP mreži imaju pravo na dodatak za posebne uslove života, rada i udaljenost DKP-a.
A ovo su države za koje je utvrđen pomenuti dodatak (s procentima):
Republika Indija 40 %
Islamska Republika Pakistan 40 %
Arapska Republika Egipat 20 %
Australija 20 %
Republika Indonezija 20 %
Islamska Republika Iran 20 %
Država Izrael 20 %
Japan 20 %
Kanada 20 %
Malezija 20 %
Ruska Federacija 20 %
Kraljevina Saudijska Arabija 20 %
Sjedinjene Američke Države 20 %
Država Kuvajt 20 %
Država Libija 20 %
Ujedinjeni Arapski Emirati 20 %
Država Katar 20 %
Hašemitska Kraljevina Jordan 20 %
Narodna Republika Kina 20 %
Ovo bi dakle bio poticaj za efikasnije popunjavanje DKP mreže. S druge strane, i dalje je ostao problem nepopunjenih ambasada u zapadnoj Evropi. Nadalje, prema mišljenju stručnjaka s kojima smo razgovarali, kada je riječ o samim troškovima života, nije se uzelo u obzir da je on višestruko skuplji u zemljama Evrope nego u svim nabrojanim Zemljama gdje se predlaže dodatak.
Također i sama udaljenost postaje trivijalno pitanje, s obzirom na nedovoljno dobru povezanost Aerodroma Sarajevo prema mnogim zemljama, odnosno činjenicu da se na letovima iz Sarajeva prema mnogim evropskim zemljama (ali i obrnuto) mora presjedati što putovanje čini znatno dužim, piše Fokus.