Pogledajte reakcije srbijanskih tabloida na prijedlog rezolucije o genocidu u Srebrenici
Nakon što je poslanički klub PSG-SDA Sandžaka-PDD predao Narodnoj skupštini Republike Srbije Prijedlog Rezolucije o genocidu u Srebrenici, pozivajući se na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici koju su usvojili Ujedinjeni narodi (UN) 2024. godine, u tamnošnjim medijima je izbio opći haos.
Uz naslove poput "DNO DNA! Blokaderska opozicija podnela predlog Skupštini da se Srbija proglasi genocidnom!" i "BLOKADERSKA OPOZICIJA PODNELA PREDLOG REZOLUCIJE O SREBRENICI: Zahtevaju da se kazni svako ko "negira genocid"!", očigledno je da je put ka suočavanju s prošlošću dug, a borba za pravdu trnovita.
Naime, ne mareći za činjenicu da je genocid u Srebrenici pravosnažno utvrđen pred Međunarodnim sudom pravde i Tribunalom za bivšu Jugoslaviju, značajan dio medijske i političke scene u Srbiji i dalje sistemski negira ili relativizuje ovaj zločin.
Takvi narativi najčešće se mogu pročitati u tabloidima i provladinim medijima, gdje se usvajanje svake inicijative koja priznaje genocid u Srebrenici opisuje kao „sramna“, „izdajnička“ ili kao udar na nacionalne interese Srbije.
Tako imamo primjere Kurira i Informera koji ovaj prijedlog nazivaju "sramnim", te koji dovode u pitanje presude Međunarodnog krivičnog suda koji je jasno utvrdio da je u Srebrenici počinjen genocid.
Takva retorika, osim što negira patnju i pravdu za hiljade porodica žrtava, otežava i politički dijalog u regionu. Mediji koji negiraju ili iskrivljuju presuđene činjenice zapravo podstiču kulturu poricanja protiv koje se i dalje vodi grčevita borba.
Uz međunarodnu podršku, kao i dizanje svijesti, glas Srebrenice nikada neće biti ušutkan.