7/11/2025 7:26 PM
Zečević: "Pretis" nije u kolapsu, američka kompanija kreirala krizu zbog pritiska na Vladu FbiH
Nakon medijskih navoda o tome da je kompanija "Pretis", u Vogošći, pred kolapsom, vojni analitičar Berko Zečević za N1 analizira ove navode. Problemi su, započinje, krenuli onoga trenutka kada je američka kompanija "Regulus" preuzela 41.3% dionica iz dijela koji pripada privatnom kapitalu. To je, podsjeća, bilo prošle godine, u martu. Preuzimanjem tog dijela došlo je do prvih poteškoća, u smislu kada su se raspoređivala sredstva iz 2023. godine, gdje je član uprave, koji je pripadao "Regulusu", zahtijevao da se izdvoji taj novac za firmu "Regulus", a Vlada FBiH je bila stava da taj novac treba usmjeriti u nabavku nove opreme, sirovina i, generalno, izgradnju nove tvornice za proizvodnju artiljerijskih goriva.

"I, ako se sjećate, prošle godine je bilo nekih prepucavanja u pojedinim medijima - izjave člana Nadzornog odbora iz firme "Regulus", pa se onda javio predsjednik uprave "Regulusa", i tako dalje. Ove, 2025. godine, je trebalo da se rasporedi ostatak dohotka iz 2024. To je oko 43 miliona KM. Ponovo je zauzet stav Vlade FBiH koja većinski upravlja vojnim firmama, i dalje su smatrali da bi taj novac trebalo, ne da se dijeli, nego da se ide na jačanje kapaciteta u tvornici. I tada počinju problemi", navodi Zečević.

 

Drugo, "Regulus" je, dodaje Zečević, nezadovoljan jer nema direktnog upliva na upravljačke strukture, što je opravdano, ističe.

 

"Ali, naši zakonski propisi su sada takvi kakvi jesu. Trebalo je uspostaviti jedan normalan dijalog. Međutim, ovo što se dešavalo u posljednjih mjesec-dva, prvo, u pripremi za smjenu prethodne direktorice, i sada stvaranja krize u smislu da je tvornica "Pretis" pred kolapsom, je kampanja koja, po mom dubokom ubjeđenju, je podstaknuta od firme "Regulus" na način kako je predsjednik Trump radi - stvori kriznu situaciju, izrekne niz neistina, ili poluistina, i onda stvori nesigurnost kod protivničke strane i onda pokuša to iskoristiti u rješavanju svojih ciljeva. U ovom momentu, ta kampanja, koja se javila prethodnih dana, protiv "Pretisa" ima zadatak preuzimanja onih preostalih dionica od 49 minus 41.3 od privatnih osoba, da bi onda "Regulus" imao potpunu situaciju da bude vlasnik svih 49% dionica privatnog kapitala", pojašnjava vojni analitičar.

 

To je, dodaje, jedan sistem i stvaranje nesigurnosti, da Vlada poklekne pred njihovim uticajem.

 

"On jeste u pravu u smislu da ako sam ja vlasnik, uzmimo, 49% dionica hoću da učestvujem u upravljačkoj strukturi i definisanju strateških ciljeva tvornice "Pretis". Međutim, to je proces koji zahtijeva izmjenu zakonskih formi organizovanja vojnih tvornica u FBiH i to je jedan proces gdje onda u mirnoj atmosferi treba djelovati. Ovako, trenutno, oni su stvorili jednu klimu koja je, prvo, uzburkala duhove, ovdje u BiH, stvorila nesigurnost kod partnera tvornice "Pretis". Ja sam jutros imao razgovor sa direktorom Kupusom, koji je moj student, dobar student, vrijedan, dobar inženjer, koji ima više godina iskustvo u tvornici "Pretis" i koji je obnašao više funkcija u različitim organizacionim formama tvornice. Međutim, njemu nedostaje vrijeme i potpune informacije o onome koje su bile obaveze i na koji način se misli da se neki procesi urade. To je rezultat toga što je Vlada FBiH, zajedno s ministarstvom za energetiku , prihvatila pritisak "Regulusa" da smijeni prethodnu direktoricu, a da nije raspisao konkurs za izbor novog direktora i pružio novom direktoru taj neki period adaptacije i upoznavanja u potpunosti sa realnim stanjem u kojem su obaveze "Pretisa", mogućnosti naplate uspostavljanje nabavke pojedinih sirovina. Tome treba dodati i odluku predsjednika Republike Srbije o tome da privremeno obustavlja isporuku sirovina i izvoz municije i oružja zbog intervencije iz Rusije. I to je, isto tako, jedan udar koji je poremetio, ako mogu tako da kažem, izvore snabdijevanja u tvornici "Pretis", ističe naš sagovornik.

 

Dakle, "Pretis" nije u kritičnoj fazi, niti u kolapsu, konstatuje. On je sada u jednom turbulentnom stanju koji je rezultat niza nesrećnih okolnosti koje se veoma brzo mogu prevazići intervencijom Vlade FBiH i resornog ministarstva, u smislu da obezbijede tekuća sredstva za normalan rad tvornice koje će ova firma vratiti onog trenutka kada realizuje neki od većih ugovora.

 

Zečević podsjeća i na ono što mnogi zaboravljaju, da je sada turbulentno vrijeme u proizvodnji municije i oružja u svijetu zbog prijetnji koje Evropa i SAD osjećaju, u ovom momentu, u sukobu između Rusije i Ukrajine.

 

"Istovremeno, prijetnje koje se javljaju zbog strahovite ekspanzije Kine u odbrambenim tehnologijama i njenih očekivanja da u neko dogledno vrijeme preuzme Tajvan, a Tajvan je ekstremno važan za cijeli svijet sa stanovništa proizvodnje mikrokomponenti koje druge zemlje ne proizvode kod sebe. U ovom momentu, sve vojne industrije u Evropi kasne sa isporukom ugovora. Činjenica je da vi sada na slobodnom tržištu ne možete nabaviti gorivo za municiju. Ne možete nabaviti eksploziv za municiju, čelik koji vam treba kad vama treba. Za gorivo se sada čeka dvije godine", navodi Zečević i zaključuje da vogošćanska fabrika nikad neće kleknuti.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

VIJESTI
Source.ba-sva prava pridržana