7/2/2025 8:09 AM
Rubio domaćin američkim indo-pacifičkim partnerima usred zategnutih bilateralnih odnosa
Američki državni sekretar Marco Rubio ugostio je svoje kolege iz Australije, Indije i Japana. nastojeći pojačati napore u suprotstavljanju Kini, dok trgovinska i druga bilateralna neslaganja unose trenje u odnose, javio je Reuters.

Ove zemlje, poznate kao Quad, dijele zabrinutost zbog rastuće moći Kine, ali veze su narušene tarifnom ofanzivom predsjednika Donalda Trumpa od koje nijedna članica nije pošteđena.

Indijski ministar vanjskih poslova Subrahmanyam Jaishankar, ipak, rekao je da je sastanak bio „vrlo produktivan“ i da će „današnji skup ojačati stratešku stabilnost u Indo-pacifiku i održati ga slobodnim i otvorenim“, rekao je na društvenoj mreži X.

Pozdravljajući kolege, Rubio je zemlje Quad nazvao važnim strateškim partnerima i rekao da je vrijeme da se „preduzmu mjere“ po konkretnim pitanjima.Rekao je da će se trideset ili četrdeset kompanija iz zemalja Quada sastati u State Departmentu na razgovarima o saradnji, uključujući diverzifikaciju lanca snabdijevanja kritičnim mineralima, u sektoru kojim trenutno dominira Kina.

Sastanak je ponudio priliku da se pažnja preusmjeri na regiju koja se smatra primarnim izazovom za Sjedinjene Države nakon što je Trump bio ometen pitanjima na drugim mjestima, uključujući nedavni izraelsko-iranski sukob. U januaru je Quad saopštio da će se redovno sastajati kako bi se pripremio za samit lidera u Indiji kasnije ove godine.

Rubio bi trebao održati bilateralne sastanke s japanskim kolegom Takeshijem Iwayom, Jaishankarom i kolegicom iz Australije Penny Wong.

Wong je na X-u rekla da je ovo drugi ministarski sastanak Quada ove godine „signal važnosti našeg partnerstva i hitnosti izazova s kojima se suočavamo“. Potom je dodala: „Složili smo se da nikada nije bilo važnije poduzeti konkretne akcije koje podržavaju mir, stabilnost i prosperitet u Indo-pacifiku.“.

Trump je u utorak rekao da bi Washington mogao postići trgovinski sporazum s Indijom koji bi pomogao američkim firmama da se tamo takmiče i ostavio New Delhi suočen s daleko nižim tarifama, iako je izrazio sumnju u mogući sporazum s Japanom do roka 9. jula za veće carine.

Jaishankar je u ponedjeljak izjavio da postoji nada da će se trgovinski pregovori uspješno završiti, što bi zahtijevalo „davanje i uzimanje“ kako bi se pronašao kompromis.

Nakon sastanka Quada, Jaishankar je otišao u Pentagon, gdje je ministar odbrane Pete Hegseth rekao da se nada da će Indija i Sjedinjene Države moći nadograditi napore u integraciji odbrane.

„Nadamo se da ćemo moći završiti nekoliko velikih prodaja američke odbrambene opreme Indiji, proširiti našu zajedničku saradnju u odbrambenoj industriji i koprodukcijske napore“, rekao je Hegseth.

Ali, druga pitanja vrše pritisak na odnose.Indija se ne slaže s Trumpovim tvrdnjama da su njegova intervencija i prijetnje prekidom trgovinskih pregovora spriječile veliki sukob između Indije i Pakistana nakon što su militanti u aprilu ubili indijske turiste u spornoj regiji Kašmir.

U ponedjeljak je Jaishankar ponovio stav Indije da trgovina nije faktor u postizanju primirja s Pakistanom, dodajući, misleći na Sjedinjene Države, da „odnosi nikada neće biti bez problema“ i da je „ono što je važno sposobnost suočavanja s tim i održavanja tog trenda u pozitivnom smjeru“.

Pregovori o tarifama

Japan, ključni saveznik SAD-a u Indo-pacifiku, odgodio je godišnji ministarski sastanak sa američkim Ministarstvom vanjskih poslova i Ministarstvom odbrane koji je trebao biti održan u utorak. Izvještaji u štampi navode da je ovaj potez uslijedio nakon pritiska SAD-a da se poveća potrošnja na odbranu više nego što je prethodno traženo.

Nicholas Szechenyi iz washingtonskog Centra za strateške i međunarodne studije rekao je da su odnosi između SAD-a i Japana, čini se, izgubili zamah otkako su japanski premijer Shigeru Ishiba i Trump na samitu u februaru pozdravili novo zlatno doba u vezama.

„Pregovori o tarifama su sveobuhvatni, a Japanci izgledaju razdraženi javnim predavanjima administracije o potrošnji na odbranu“, rekao je Szechenyi.

Financial Times je prošle sedmice objavio da su zahtjevi došli od Elbridgea Colbyja, trećeg najvišeg zvaničnika Pentagona, za kojeg analitičari kažu da je nedavno izazvao i zabrinutost u Australiji pokretanjem revizije projekta AUKUS za opskrbu te zemlje nuklearnim podmornicama.

 
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

VIJESTI
Source.ba-sva prava pridržana