Predmet koji se odnosi na snajpersko djelovanje pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) u sarajevskom naselju Nedžarići, tijekom agresije na Bosnu i Hercegovinu, a koji je otvoren 2021. godine nakon objave videosnimka koji je izazvao brojne reakcije, prebačen je u nadležnost Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu, potvrđeno je za Detektor.
Iz Tužilaštva Kantona Sarajevo potvrđeno je da je predmet dodijeljen u rad nadležnom tužiocu, nakon što ga je Tužilaštvo BiH u aprilu ove godine ustupilo.
Iz Državnog tužilaštva također su potvrdili da je predmet, rješenjem Suda BiH, predat Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo.
- U Posebnom odjelu za ratne zločine u radu su predmeti koji se odnose na stradanje civila u Sarajevu od snajperskog djelovanja - navedeno je za Detektor iz Tužilaštva BiH.
Više od tri godine prošlo je otkako je Tužilaštvo BiH najavilo da će ispitati okolnosti i uloge osoba sa snimka snajperisanja civila u Sarajevu, koji je tokom 2021. godine objavljen u medijima.
Francuski novinar je u maju 2021. godine objavio videosnimak nastao tijekom rata, na kojem se vidi vojnik koji razgovara i puca na civile u Sarajevu.
Nakon objave snimaka, iz kompanije "Telemach" su saopštili da su na jednom od njih prepoznali svog uposlenika, kojeg su odmah suspendovali. Od Tužilaštva BiH i Kantonalnog tužilaštva Sarajevo zatražili su informaciju vodi li se protiv tog lica istraga zbog ratnih zločina.
Ranije su iz Tužilaštva za Detektor naveli da očekuju da će predmet biti prenesen u skladu s Državnom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina.
Danas je obilježen još jedan Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva – dan u kojem se podsjeća na činjenicu da za njihovu smrt niko od direktnih izvršilaca još uvijek nije odgovarao.
Presudama Haškog tribunala, zbog kampanje terora nad civilnim stanovništvom, uključujući snajperske i artiljerijske napade, na doživotne zatvorske kazne osuđeni su bivši politički i vojni lideri Republike Srpske – Radovan Karadžić i Ratko Mladić, te bivši komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a Stanislav Galić. Njegov nasljednik, komandant Dragomir Milošević, osuđen je na 29 godina zatvora zbog terorisanja civila u Sarajevu.
Istraživanje Detektora pokazalo je da, iako u bazi Haškog tribunala postoje brojni izvještaji, naredbe i ekspertize vojnih vještaka – koji detaljno pokazuju odakle su ispaljivane granate, avio-bombe ili sa koje teritorije su djelovali snajperisti – i koji su korišteni u predmetima protiv Miloševića, Galića i Karadžića, ti dokazi još uvijek, ni 26 godina nakon rata, nisu iskorišteni za pokretanje postupaka u domaćim tužilaštvima, bilo po komandnoj ili individualnoj odgovornosti.
U haškim presudama navodi se da je snajpersko djelovanje bilo sistematski rasprostranjeno po cijelom gradu, da su civili namjerno gađani iz "snajperskih pušaka", što je dovelo do brojnih ubistava i ranjavanja stanovnika Sarajeva.