Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović održao je u Predsjedništvu BiH sastanak s ambasadorima i predstavnicima ambasada zemalja članica grupe Prijatelji Zapadnog Balkana.
Sastanku su prisustvovali ambasador Austrije u BiH Georg Diwald, ambasadorica Češke Jana Lolić Šindelková, ambasadorica Grčke Ioanna Efthymiadou, ambasador Hrvatske Ivan Sabolić, ambasadorica Italije Sarah Eti Castellani i predstavnica ambasade Slovačke Lucia Balážová.
Tokom razgovora razmijenjena su mišljenja o aktuelnoj političkoj i sigurnosnoj situaciji u Bosni i Hercegovini i širem regionalnom kontekstu.
Bećirović je istakao da se Bosna i Hercegovina i dalje suočava sa sistematskim napadima na ustavni poredak države, uključujući usvajanje antiustavnih akata i pokušaje podrivanja ključnih državnih institucija.
Kao najnoviji primjer naveo je posljednje aktivnosti u vezi sa uspostavljanjem rezervnog sastava policije u bh. entitetu Rs, što predstavlja direktnu prijetnju miru i sigurnosti, s ciljem destabilizacije države.
Ambasadori su se zahvalili članu Predsjedništva BiH za prijem i konstruktivan razgovor, te istakli da svojim dolaskom žele ohrabriti vlasti Bosne i Hercegovine za novi zamah aktivnosti vezanih za evropske i euroatlantske integracije.
Dodali su kako je njihov cilj da ohrabre institucije s ciljem poštivanja ustavnosti i zakonitosti.
Tokom sastanka, Bećirović je naglasio da bilo kakvi nezakoniti i truhli kompromisi s rušiteljima ustavnog poretka Bosne i Hercegovine ne mogu donijeti ništa dobro ni Bosni i Hercegovini ni Evropskoj uniji.
Oni koji ruše ustavni poredak i Dejtonski mirovni sporazum moraju biti sankcionirani a ne nagrađeni za svoje antiustavne aktivnosti.
Sve demokratske države trebaju se pridružiti Sjedinjenim Američkim Državama, Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Sjeverne Irske, Saveznoj Republici Njemačkoj, Republici Austriji, Republici Poljskoj i Republici Litvaniji u sankcioniranju rušitelja mira i ustavnog poretka.
U kontekstu vanjskopolitičkih prioriteta, Bećirović je ponovio da Bosna i Hercegovina ostaje čvrsto opredijeljena za članstvo u NATO savezu i Evropskoj uniji.
Istakao je da su evropski i euroatlantski integracijski procesi ključni za dugoročnu stabilnost, sigurnost i napredak cjelokupnog regiona.
Sagovornici su zajednički ocijenili da je očuvanje nezavisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine od suštinskog značaja za stabilnost Zapadnog Balkana i Evrope.
(NAP)