Po ovlaštenju predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića, njegov savjetnik Slaven Kovačević primio je u posjetu specijalnog izaslanika Francuske za Zapadni Balkan Renéa Troccaza.
Razgovarano je o trenutnoj političkoj situaciji u BiH, kao i o mogućnostima da se uspostavi povjerenje u Bosni i Hercegovini, koje bi dovelo do okončanja procesa pomirenja u zemlji.
U tom pogledu, posebno je istaknuto da evropski principi i standardi, neophodni za pristupanje Bosne i Hercegovine u punopravno članstvo EU, mogu biti koristan alat za izgradnju međusobnog povjerenja u zemlji, koristeći drugačiju političku paradigmu od ove koju imamo trenutno.
Naglašeno je kako je cjelokupna Evropska unija utemeljena na građanskom principu i da bi bilo korisno da se kroz prihvatanje evropskih standarda taj princip primijeni i u Bosni i Hercegovini.
U ime predsjedavajućeg Komšića, izražena je posebna zahvalnost na pozivu predsjednika Francuske Emmanuela Macrona za posjetu i prijem svih članova Predsjedništva BiH koji će biti krajem oktobra u Parizu.
Troccaz je bio posebno zainteresovan za mogućnost zajedničkog nastupa i zajedničkog stava članova Predsjedništva BiH o nekom od aktuelnih pitanja, što bi ojačalo i podršku Francuske u narednom periodu.
(NAP)