Sjedinjene Američke Države započet će razgovore s evropskim saveznicima o smanjenju broja američkih trupa u Evropi kasnije ove godine, izjavio je američki ambasador pri NATO-u Matthew Whitaker, javio je Reuters.
Na pitanje da prokomentariše izvještaj da Trumpova administracija razmatra povlačenje trupa iz Evrope, Whitaker je rekao da "ništa nije određeno".
- Ali čim to učinimo, vodit ćemo ove razgovore u strukturi NATO-a. Svakako će biti nakon samita, negdje kasnije tokom godine, započeti ti razgovori...
Svi naši saveznici su spremni to učiniti - rekao je Whitaker, misleći na samit NATO-a u Hagu u junu.
Obraćajući se na konferenciji o sigurnosti u Estoniji, Whitaker je rekao da će Sjedinjene Države razgovarati o svim promjenama trupa sa saveznicima kako bi se izbjegli sigurnosni propusti.
- To je više od trideset godina želje SAD-a (da smanje broj trupa u Evropi), predsjednik Trump je samo rekao, dosta, ovo će se dogoditi i dogodit će se sada.
Ovo će biti uredno, ali nećemo imati više strpljenja za odugovlačenje u ovoj situaciji... Samo moramo proći kroz praktične posljedice - istakao je Whitaker.
Ministar odbrane Pete Hegseth rekao je saveznicima NATO-a u februaru da "surove strateške realnosti sprječavaju SAD da se prvenstveno fokusiraju na sigurnost Evrope".
Atlantic je u martu izvijestio da su se Hegseth i potpredsjednik J.D. Vance žalili na evropske saveznike u chat grupi. Hegseth je izrazio svoje "gnušanje prema evropskom besplatnom korištenju", prema Atlanticu.
Takvi komentari podstakli su evropske strahove o američkoj posvećenosti NATO-u, zajedno s Trumpovim prijetnjama da neće zaštititi članice koje premalo troše na odbranu i njegovom nevoljkošću da nastavi podržavati borbu Ukrajine protiv ruske invazije.
Whitaker je rekao da se SAD ne povlače: "Sjedinjene Američke Države će ostati u ovom savezu i bit ćemo veliki prijatelj i veliki saveznik".
Upozorio je Evropsku uniju da ne ograničava kompanije koje nisu iz EU u kupovini evropske odbrambene opreme, rekavši da bi to potkopalo interoperabilnost NATO-a, usporilo naoružavanje Evrope, povećalo troškove i ugušilo inovacije.
(NAP)