Brodu "Madleen" na kome ka Gazi plove aktivisti među kojima su Greta Thunberg i glumac Liam Kaningem, neće biti dozvoljeno da pristane u Gazu, saopštila je izraelska vojska (IDF).
Kako je navedeno, više odluka u vezi toga saopštiće izraelski ministar odbrane Izrael Kac u toku dana.
Očekuje se da će brod stići za sedam dana, prenosi Jeruzalem post.
Izrael je prvobitno razmatrao da dozvoli brodu da pristane u Gazi nakon što su bezbjednosni zvaničnici utvrdili da ne predstavlja prijetnju, međutim, ta odluka je kasnije poništena.
"IDF je spreman da djeluje na svim frontovima, uključujući i pomorsku arenu. Djelovaćemo u skladu sa tim", saopštio je IDF.
Brod koji prenosi humanitarnu pomoć u Gazu "Madleen" krenuo je 1. juna sa Sicilije, a kako se navodi da im je dozvoljeno da pristanu, aktivisti bi ostali zaglavljeni u Gazi.
Prije nego što je isplovila, Thunberg je rekla novinarima da bez obzira koliko je opasna ova misija, ona nije ni blizu toliko opasna kao ćutanje celog sveta pred životima koji su ubijeni.
Aktivisti na brodu, uključujući Thunberg i glumca poznatog po ulozi u "Igri prestola" Liama Kaningema, pozvali su međunarodnu zajednicu da ih zaštiti nakon što su u utorak primjetili dron kako lebdi iznad broda.
Brodom "Madleen" upravlja međunarodna neprofitna organizacija "Koalicija slobodne flotile" (FFC), a cilj je da se dopremi humanitarna pomoć i podigne međunarodna svijest o aktuelnoj humanitarnoj krizi.
Na jedrilici se nalazi humanitarna pomoć, koja uključuje mliječnu formulu za bebe, pelene, brašno, pirinač, filtere za vodu, higijenske proizvode i medicinsku opremu.