Rusija traži dijalog sa Sjedinjenim Državama o ponovnom uspostavljanju direktnih letova
Moskva traži dijalog s Washingtonom o ponovnom uspostavljanju direktnih letova između dvije zemlje, rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergey Ryabkovu intervjuu za TASS.
„Postoji niz dugogodišnjih problema u vezi s kojima još nismo uspjeli postići opipljiv napredak. Konkretno, radi se o ublažavanju pravila za ruske diplomatske radnike kako bi im se omogućilo putovanje izvan radijusa od 25 milja od diplomatskih misija. Amerikanci su se u početku protivili razgovoru o povratku nezakonito oduzete ruske diplomatske imovine, ali kao rezultat napornog rada naših pregovarača, složili su se da razmotre plan puta o tom pitanju“, istakao je Ryabkov.
„Blago rečeno, u ovom trenutku nisu baš oduševljeni ruskim prijedlogom o ponovnom uspostavljanju direktnih letova između naših zemalja, ali nastavljamo napore da uključimo SAD u suštinski dijalog o tom pitanju. Uprkos tome, ima mnogo toga za učiniti kako bi se riješili nagomilani problemi. Datum sljedeće runde konsultacija o iritantnim pitanjima trenutno se razmatra“, dodao je diplomata.
Ryabkov je napomenuo da su, u skladu s nalozima dva predsjednika, Rusija i SAD održale dvije runde konsultacija o načinima „kako bi se poboljšao rad diplomatskih misija obje zemlje“.
„U praksi, uspjeli smo se dogovoriti i razmijeniti note o nesmetanom finansiranju diplomatskih misija dvije zemlje i sigurnom transferu sredstava denominiranih u američkim dolarima. Također je postignut određeni napredak u izdavanju viza, što je ranije trajalo godinu i po do dvije godine.“
(NAP)