23.05.2025 11:50
1
Pogledajte fotografije katastrofe sa Dobrinje: Izmet stiže stanarima do vrata. Institucije se "prave mrtve"; Na Aerodromskom Naselju majka bebe strahuje zbog potencijalne zaraze
FOTO: Raport/Čitatelji
Sa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu su saopćili da je potvrđena leptospiroza kod 17 osoba, a ministar zdravstva KS Enis Hasanović zatražio je proglašenje epidemije na Dobrinji.

To su posljednje informacije vezane za alarmantnu situaciju u ovom dijelu grada.

Na našu mail adresu je stiglo nekoliko mailova zabrinutih građanki, koje žive na Aerodromskom Naselju, a koje su uočile glodare oko kontejnera.

Riječ je o ulici Akifa Šeremeta, a kako kažu, nadležna preduzeća ne odvoze smeće, te već 20 dana stoji, a oko njega se skupljaju glodari.

One apeluju na nadležna preduzeća da dođu i urade deratizaciju, te izvrše odvoz smeća.

Kako kaže jedna majka, najviše strahuje da se ne zarazi njena beba koja je stara 20 dana.  

ŠTA JE LEPTOSPIROZA?

Leptospiroza je zarazna bolest uzrokovana bakterijama iz roda Leptospira. Može zahvatiti ljude i mnoge životinje, a prenosi se najčešće kontaktom s vodom, zemljištem ili hranom kontaminiranom urinom zaraženih životinja (najčešće glodara poput pacova).

KAKO SE PRENOSI?

Prenosi se direktnim kontaktom s urinom zaraženih životinja, potom indirektno - putem kontakta sa kontaminiranom vodom (npr. plivanje u zaraženim rijekama ili jezerima). 

Bakterije ulaze u tijelo kroz oštećenu kožu ili sluznice (oči, usta, nos).

KOJI SU SIMPTOMI?

Leptospiroza se javlja u dvije faze:

1. Prva faza (rana ili septična faza):

Visoka temperatura

Glavobolja

Bolovi u mišićima (posebno u nogama i leđima)

Mučnina, povraćanje

Crvenilo očiju

Bolovi u trbuhu i dijareja

2. Druga faza (imuna faza) – javlja se kod težih oblika:

Žutica (žutilo kože i očiju)

Oštećenje bubrega ili jetre

Meningitis

Krvarenje

Može nastupiti smrtnost (posebno u tzv. Weilovoj bolesti – teškom obliku leptospiroze)

KAKO SE POSTAVLJA DIJAGNOZA?

Dijagnoza se postavlja sa kliničkom slikom i laboratorijskim pretragama (krv i urin). 

KAKO SE LIJEČI?

Liječi se antibioticima, najčešće penicilinom ili doksiciklinom.

Kod težih oblika: hospitalizacija, nadoknada tekućine, liječenje komplikacija.

PREVENCIJA

Kada je riječ o prevenciji, treba izbjegavati kupanja u potencijalno kontaminiranim vodama, potom kontrola glodara. Zaštita ruku i kože pri radu u vlažnim i rizičnim uvjetima (npr. poljoprivreda, kanalizacija) je također bitna. 

NAJTEŽI ZABILJEŽENI SLUČAJEVI I EPIDEMIJE LEPTOSPIROZE

PUERTO RICO NAKON URAGANA MARIA (2017–2018)

Nakon razornog uragana Maria, Puerto Rico je doživio ozbiljnu epidemiju leptospiroze.  Iako su vlasti prvobitno prijavile samo nekoliko smrtnih slučajeva, nezavisna istraga otkrila je najmanje 26 smrtnih ishoda povezanih s ovom bolešću.  Nedostatak pristupa čistoj vodi i adekvatne zdravstvene zaštite doprinio je širenju infekcije .

POPLAVE NA FIDŽIJU (2012)

U januaru 2012. godine, Fidži je pogodila velika poplava koja je rezultirala s najmanje 44 smrtna slučaja uzrokovana bolestima povezanim s kontaminiranom vodom, uključujući leptospirozu.  Ova situacija je dodatno pogoršana kasnijim poplavama u martu iste godine.

KRISTIĆ TRAŽI HEMIJSKU ANALIZU VODE NA DOBRINJI

Inače, zamjenica predsjedavajućeg Skupštine Kantona Sarajevo Danijela Kristić podnijela je inicijativu kojom traži hemijsku analizu uzoraka vode na Dobrinji nakon pojave leptospiroze u Sarajevu.

Kako je navela, traži da se izvrši mikrobiološka i hemijska analiza uzoraka vode iz više tačaka na Dobrinji, uključujući javne česme ukoliko ima, vrtiće, škole i javne objekte i pojedina domaćinstva, posebno u blizini lokacija gdje su zabilježeni slučajevi bolesti.

Traži i da se provjeri stanje lokalnih rezervoara i cjevovoda koji vode do naselja Dobrinja, kako bi se isključila mogućnost kontaminacije unutar vodovodne mreže, ali i da se izvrši sanitarni nadzor i deratizacija terena, imajući u vidu da je izvor zaraze najčešće povezan s prisustvom glodara.

Portal Raport je objavio fotografije čitatelja sa Dobrinje iz ulice Salke Lagumdžije koje pokazuju eklatantan primjer kako se laptosperoza širi. 

Oni kažu da im se izlijeva kanalizacija, te da im pritom dolazi do stanova. 

"Kompletan podrum bude prekriven izmetom i smradom. S problemom smo upoznali sve institucije, Sarajevo stan, VIK, općinu Novi Grad. I niko ništa nije uradio. Mi smo pokrenuli svoj projekat, da kupimo i postavimo nove cijevi - ali nam to nedozvoljavaju", naveli su. 

 
FOTO: Raport

(Ajdin B.)

1
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.